TAKMIČARSKI VIKEND: Zapažen nastup bh. trkača na Polojskoj ultri; Eliud Kipchoge ne posustaje

Uz trke u Bosni i Hercegovini, Valter Trail i Gradiški polumaraton, vikend iza nas smo posebno pratili i još neka takmičenja.

1177
Dalibor Jovičić (Foto: Dinko Bažulić)

Moje trčanje – trcanje.net

Na Polojskoj ultri u Slavonskom Brodu je nastupilo nekoliko trkača iz Bosne i Hercegovine.

Zapažene rezultate su ostvarili između ostalih Dalibor Jovičić (3:25:54 na 50km, 3. mjesto) i Sanel Kurtagić (3:42:20 na 50km), te Domagoj Krišto (9:23:35 na 100km) i Elvedin Tunović (9:24:36 na 100km).

Vrhunski rezultat na 100km je postigao pobjednik Mihal Šulja iz Srbije sa: 6:57:27.

Elvedin Tunović

Ostale rezultate možete provjeriti OVDJE.

Tokyo Marathon

Sa major maratona u Tokiju imamo fotografije koje je na licu mjesta snimila Zeničanka Elma Kablar. Eliud Kipchoge (Kenija) je pobjednik sa rekordom staze: 2:02:40 (tempo: 2:54/km; polumaraton: 1:01:03). Sa ovim vremenom sad drži tri od četiri najbolja rezultata na maratonu svih vremena (uz 2:01:41 Kenenise Bekelea). Rezultat bi možda bio i brži da vodeća grupa poslije 10km nije pogrešno skrenula i tako izgubila desetak sekundi. Dogodila se situacija slična onoj u Sarajevu na TCM maratonu prošlog ljeta: vozila ispred trkača su pogrešno skrenula i skrenula trkače desno, umjesto lijevo. Greška je ipak brzo ispravljena.

Bh. srednjeprugaš Abedin Mujezinović osvojio je jučer na 27. Balkanskom dvoranskom atletskom prvenstvu u Istanbulu prvo mjesto u trci na 800 metara. Mujezinović je pobijedio s vremenom 1:50.90. Bio mu je to drugi naslov balkanskog prvaka. Mujezinović je svoj prvi naslov prvaka Balkana u dvorani osvojio 2017. godine u Beogradu (Srbija), kada je pobijedio s vremenom 1:51.08. Njegov lični rekord na 800 metara na otvorenom iznosi 1:45.87.

Kipchoge je ovim pobijedio na četiri od ukupno šest major maratona i to mu je 13. pobjeda na 15 maratona koje je trčao. Sa pobjedama na različita 4 major maratona Kipchoge se pridružio sunarodnjaku Wilsonu Kipsangu koji je jedini to dosad napravio. Cilj Kipchogea je pobijediti na svih 6 major maratona. Ostaju mu Boston i New York.

Amos Kipruto (Kenija) je istrčao također odličan rezultat sa 2:03:13.

Brigid Kosgei (Kenija) je pobijedila sa 2:16:02, što je treći najbrži rezultat za žene svih vremena. Druga je bila Etiopljanka Ashete Bekere sa 2:17:58.

Čak 27 trkača je u Tokiju trčalo maraton ispod 2:10, od čega 20 Japanaca.