Jahorina Ultra Trail: dva dana odličnog trail doživljaja

1409

Pod manifestacijom trail trčanja koje se održalo 30.-31. jula u organizaciji PD Javorina trčale su se četiri utrke. Najpopularniju od njih, MIDI, imali smo priliku istrčati. Tu su još Ultra trail 125km (5100m uspona), Maxi 84km (3100m uspona) i Jelen Mini 10km. Najduža je startala iz Višegrada i brojala je 27 startera od kojih je trku uspješno završilo njih trinaestero. Maxi je utrka čiji je početak u Han Pijesku i do cilja koji se nalazio na sportskom terenu hotela Bistrica na Jahorini trebalo je savladati 84km. To su uspjeli 22 trkača od 32 koliko ih je startalo iz Han Pijeska. Treba obratiti pažnju na ove ultre posebno jer su to dugometražna trčanja koja traju i preko 30 sati unutar kojih se osim standardnih borbi u sebi i pomijeranja granica borite i sa vanjskim uticajima i trčanjem noću što je dodatni izazov i iskušenje.

Piše: Nicolae Golea

Tri trke su verifikovane od strane Svjetske asocijacije za trail trčanje na osnovu čega su finišeri ostvarili kvalifikacijske bodove za trke Svjetskog kupa.

Dosta je trkača ovog vikenda prijavilo i istrčalo čak dvije utrke u sklopu Jahorina ultra traila. To je bila kombinacija MIDI33K i MINI10K. Mini od 10 kilometara trčanih po Jahorini savladalo je 77 učesnika.

Drugo izdanje Jahorina ultra traila završilo je prigodnom dodjelom nagrada za prva tri mjesta u svim trkama i kategorijama što možete vidjeti ispod.

Olimpijski trail – MIDI33K

U subotu pretposljednjeg dana mjeseca jula održan je olimpijski trail, najpopularnija utrka od četiri ponuđene na Jahorina ultra trail takmičenju. Učešće je uzelo preko 120 trkača iz brojnih zemalja svijeta. U zadanom vremenskom limitu od 9 sati za istrčati 33 kilometra raznih terena i svih čari koje trail donosi, gotovo stopostotan uspjeh.

Ono što posebno ovu trku krasi je njena trasa. Start je na Kozijoj ćupriji u Sarajevu i trči se do vrha Trebevića (1600mnv) i to kroz olimpijsku bob stazu. Malo koja utrka se može pohvaliti da njena trasa prolazi kroz tri olimpijska borilišta. Uz već spomenutu bob stazu, prolazi se i bijatlonskom stazom te ski stazom na Jahorini. Sveukupni uspon koji se akumulira duž ovih 33 kilometra iznosi oko 2100m.

Dodatni začin na ovoj trci ljubiteljima traila bila je obilna kiša koja je padala noć prije i tako natopila stazu. Sutradan su temperature bile i iznad 30 stepeni pa je tako isparavanje uticalo na izvedbu. Na pojedinim mjestima je staza bila natopljena i uz dosta blata. Sve to je doprinijelo da ionako teška staza postane još teža ali za uporne učesnike MIDI traila ne i nepremostiva. Iako dobrano iscrpljeni i umorni na cilju su mahom svi bili jako zadovoljni kako organizacijom tako i svojim uspjehom da su savladali sve prepreke i finiširali.

002

Posebno treba istaknuti markaciju cijele staze koja je bila briljantna, na svakih 20-30 metara je bila najmanje jedna trakica koja je označavala da ste na pravom putu. Iako je bilo potrebno samo slijediti trakice koje su visile na granama drveća, ipak bilo je malih gubljenja na stazi ali to se može pripisati jedino nemaru i dekoncentraciji trkača jer zaista staza je perfektno obilježena i gotovo je nemoguće zalutati.

Nadalje treba istaknuti jako dobra okrijepna mjesta gdje je bilo voća u izobilju pa čak dosta i druge hrane poput sira, peciva itd.

POREDAK

1. Mladen Plakalović (Jahorina Ultra Trail Team – BiH) 3:40:35.
  2. Stephanu Tassani-Prell (SC Ainring / Salomon – Ger) 3:42:34.
  3. Ante Živković (AK Dubrovnik – CRO) 4:01:33.

Jako ozbiljnim pristupom u cijelokupnoj organizaciji domaćini utrke su nagovijestili da MIDI33K ide ka jednoj prepoznatljivoj i atraktivnoj utrci koja će iz godine u godinu postati sve masovnija i popularnija.

Staza je sve ono što ljubitelji traila vole, svakako preporučujemo da se okušate dogodine. No, jedno upozorenje, nipošto nemojte da podcijenite ovih 33 kilometra! Zaista je potrebna jako dobra priprema da se istrči bez velikih problema i mučnih trenutaka. Za ovakve utrke nikada ne možete sa sigurnošću tvrditi da ćete je završiti u planiranom i zadanom roku. Brojna su iskušenja koja vas očekuju. Prvo i najvažnije je uopšte završiti, finiširati bez posljedica.