IAAF SP LONDON 2017: Schippers odbranila titulu, Amerikanke iznenadile na 3000m stipl

Nizozemska sprinterica Dafne Schippers istrčala je u petak svoj najbolji rezultat (22.05 sekundi) ove sezone na 200 metara, što joj je bilo dovoljno za pobjedu na olimpijskom stadionu u Londonu i obranu naslova svjetske prvakinje.

1570
Dafne Schippers (Foto: EPA)

– Učiniti ovo dva puta je briljantno. Trenirala sam ove sezone jako za SP, a morala sam se dobro namučiti i na trci, kazala je Schippers.

Srebro je osvojila Marie-Josee Ta Lou s nacionalnim rekordom Obale Bjelokosti (22.08), koja je srebrna bila i u utrci na 100 metara. Brončano odličje odlazi na Bahame, oko vrata Shaunae Miller-Uibo (22.15). Bez odličja ostala je Britanka Dina Asher-Smith (22.22) koja je završila kao četvrta sa svojim najboljim vremenom u 2017. godini.

Amerikanke Emma Coburn i Courtney Frerichs iznenadile su favorizirane kenijske trkačice te osvojile zlatno i srebrno odličje u utrci na 3000 metara sa zaprekama na Svjetskom prvenstvu u Londonu.

Emma Coburn

Obje su atletičarke istrčale svoje najbolje rezultate u karijeri, a Coburn je sa 9:02.58 minuta postavila novi rekord svjetskih prvenstava popravivši prijašnji najbolji rezultat Ruskinje Jekaterine Volkove (9:06.57) sa SP-a u Osaki 2007. godine za gotovo četiri sekunde.

Posebno je postignuće ostvariti rekord prvenstva. Nisam ni pomišljala da mogu pobijediti s tim vremenom, ali sam stalno pritiskala. Velika je stvar bilo sudjelovati u ovakvoj utrci, izjavila je Coburn.

Brončano odličje osvojila je Kenijka Hyvin Kiyeng Jepkemoi.

Utrku su obilježili padovi nekolicine atletičarki, kao i promašaj vodene prepreke Kenijke Beatrice Chepkoech koja se morala vraćati unazad, ali je ipak na cilj stigla četvrta.

Večeras na SP-u

Večeras su u centru pažnje jako zanimljiva finala u trkačkim disciplinama. Od 21:05 sati u Londonu je na rasporedu finale SP-a na 100m s preponama za žene, dok je od 21:20 sati na programu muško finale u trci na 5.000m. Nešto kasnije, od 22:30 ćemo gledati žensku štafetu 4x100m, a od 22:50 mušku štafetu na 4x100m.