IAAF SP LONDON 2017: Van Niekerk bez konkurencije na 400m, 14. vezano zlato Kenijaca na 3000m stipl

Tri finala u trkačkim disciplinama su privukla posebnu pažnju na Svjetskom atletskom prvenstvu u Londonu i pred punim tribinama olimpijskog stadiona Stratford.

1124

Moje trčanje – trcanje.net

Južnoafrikanac Wayde van Niekerk je potvrdio da je i dalje najbolji svjetski trkač na 400m te je sigurnom pobjedom sa vremenom od 43.98 i velikim usporavanjem u završnici, dokazao svoju dominaciju.

Van Niekerk je tako naslovu olimpijskog pobjednika iz Rio de Janeira do kojeg je prošlog ljeta stigao sa svjetskim rekordom pridodao je i naslov svjetskog prvaka. Srebrnom Bahamcu Stevenu Gardineru pobjegao je 43 stotinke, dok je do bronze stigao Katarac Abdalelah Haroun sa 44.48. Van Niekerk će pokušati osvojiti naslov i na 200m i tako ponoviti uspjeh velikog Amerikanca Michaela Johnsona iz Goteborga 1995. godine.

Nažalost ovoga puta nismo pratili Amela Tuku u finalu na 800m. Tuka je u kvalifikacijama trčao ispod razine forme koju je pokazao ove sezone jer je već u Parizu trčao 1:44.94. Za titulu svjetskog prvaka nje trebalo puno bolje, Francuz Pierre-Ambroise Bosse je slavio sa 1:44.67 i tako stigao do najvećeg uspjeha u karijeri. Srebro je obranio odlični natjecatelj, Poljak Adam Kszczot, koji je zaostao 28 stotinki, dok je do bronze stigao Kenijac Kipyegon Bett sa 1:45.21.

Kenijac Conselsus Kipruto je osvojio naslov svjetskog prvaka na 3000m stipl čime je produžio nevjerojatnu dominaciju Kenijaca u ovoj disciplini. Ovo je 14. kenijsko zlato zaredom (još od Tokija 1991. godine) na 3000m stipl. Kipruto je do pobjede u Londonu stigao u vremenu od 8:14.12 čime je naslovu olimpijskog pobjednika dodao i svjetski. Srebro je sa 8:14.49 osvojio Marokanac Soufiane Elbakkali, dok je vlasnik najboljeg rezultata na svijetu ove godine i srebrni iz Rija lani, Amerikanac Evan Jager osvojio bronzu sa 8:15.53.

Makwala nije konkurisao zbog bolesti

U finalu na 400m nije mogao nastupiti najveći Van Niekerkov konkurent, Bocvanac Isaac Makwala. Međunarodni atletski savez (IAAF) je tokom poslijepodneva u utorak objavio kako Makwala neće nastupiti iz “medicinskih razloga na preporuku liječničkog delegata IAAF-a”.

Večeras dva finala i novi nastup Mo Faraha

U večerašnjem programu možete pratiti dva finala u trkačkim disciplinama, od 22:33 na 400m s preponama za muškarce, a od 22:50 400m za žene. Večeras (21:05 sati) svoj pohod ka drugom zlatu, ovaj put na 5.000m, počinje Mo Farah. On će trčati u prvoj grupi kvalifikacija za finale u ovoj disciplini. Finale je na rasporedu u subotu (21:20).