Europsko prvenstvo u trčanju na 24 sata: Prvi nastup bh. reprezentativaca – Pavić istrčao najviše

Nakon historijskog nastupa naše dugoprugaške reprezentacije na Svjetskom prvenstvu u trail trčanju koje se održalo u Španiji prije dvije sedmice, novo takmičenje na kojemu se pojavila naša reprezentacija je Europsko prvenstvo u trčanju na 24 sata održano ovog vikenda u Temišvaru – Rumunija.

2453

Boje Bosne i Hercegovine su ovog puta branili Mirsad Abdaković, Rasim Junuzović i Branislav Pavić.

Trka je počela jučer u 9 sati u Ion Creanga parku na stazi dugoj tačno 1222,48 metara.

Najuspješniji u muškoj konkurenciji su bili Francuski predstavnici sa pretrčanih 754.62 km u sastavu: Stephane Ruel 263.54 km, Ludovic Dilmi 246.52 km i Patrick Ruiz 244.56 km. Drugo mjesto pripalo je reprezentaciji Velike Britanije dok su treći bili dugoprugaši iz Njemačke.

U ženskoj konkurenciji prvakinje Europe su Poljakinje sa 720.45 km. Najbolja je bila Patrycja Bereznowska sa 243.35 km, zatim Małgorzata Pazda-Pozorska 240.69 km i Monika Biegasiewicz 236.40 km. Drugo mjesto pripalo je Njemicama, a treće reprezentativkama Velike Britanije.

Pojedinačno najuspješniji su bili: Andrzej Radzikowski (Poljska) 265.41 km, Stephane Ruel (Francuska) 263.54 km i Aleksandr Sorokin (Litvanija) 260.99.

Kod žena: Patrycja Bereznowska (Poljska) 243.35 km, Stine Rex (Danska) 241.92 km i Małgorzata Pazda-Pozorska (Poljska) 240.69 km.

Najuspješniji naš reprezentativac na ovom takmičenju bio je Branislav Pavić koji je istrčao 200.49 km i zauzeo 46. mjesto od 100 trkača.. Rasim Junuzović je istrčao 182.19 km, 55. mjesto, dok je Mirsad Abdaković završio sa 108.80 pretrčanih kilometara što je bilo dovoljno za 91. mjesto. Bosna i Hercegovina je na kraju zauzela 16. mjesto sa ukupno 491.48 km od 28 reprezentacija koliko ih je nastupilo u Rumuniji.

Valja spomenuti kako je reprezentacija Srbije nastupila samo sa dvojicom trkača u muškoj konkurenciji ali su ostvarili dobar učinak od 423.20 km i to Željko Zeljković 212.48 km, a Saša Gacik 210.71 km. Zauzeli su 18. poziciju.

Zadnjih godina odlična ženska dugoprugaška reprezentacija Hrvatske je na ovom Europskom prvenstvu zauzela 8. mjesto sa 575.34 km. Najbolja je bila Antonija Orlić 204.74 km, zatim Veronika Jurišić 185.90 km, Adrijana Šimić 184.68 km. Još je nastupila i Paula Vrdoljak i na kraju istrčala 177.31 km.

Uskoro očekujemo i prve dojmove naših reprezentativaca sa prvog nastupa na Europskom prvenstvu u trčanju na 24 sata.

Detaljne rezultate i statistike možete pronaći OVDJE.