SKAKAVAC TRAIL: Poljaci i Bosanke obilježili 2. izdanje

Drugo po redu izdanje trail manifestacije nazvane po poznatom vodopadu nadomak glavnog grada, od centra Sarajeva udaljen samo 12 kilometara, danas je na tri trke okupilo preko 200 trail trkača iz 11 zemalja svijeta.

2728

Planinarsko društvo Skakavac iz Sarajeva i ove godine je ponudilo tri različite distance: 43 km, 32 km i 18 km.

Najduža trka startala je u 9 sati iz ulice Franjevačka na broju 15, tačnije iz samog dvorišta Sarajevske pivare. Trka na 32 km počela je u 10 sati sa Čavljaka, a ona najkraća započela je oko 11 sati na lokalitetu Uževice.

PD Skakavac osnovan je sa namjerom da promovira prirodne ljepote ovog područja putem sportsko-turističke ponude, a trail running ili planinsko trčanje prepoznali su kao najbrže rastući i najperspektivniji sportski trend u svijetu na kojem pojedine zemlje baziraju svoju turističku ponudu. Entuzijasti okupljeni oko tog društva vrijedno rade na promociji Bosne i Hercegovine kao zanimljive turističke destinacije, ne samo za zaljubljenike kulturno-historijskog nasljeđa, nego i za zaljubljenike u outdoor sportske aktivnosti i netaknutu prirodu, kojom BiH obiluje.

U prilog tome govori činjenica da se na drugo izdanje Skakavac traila prijavilo 230 takmičara i takmičarki iz 11 zemalja. Pored Bosne i Hercegovine te susjednih Hrvatske i Srbije, tu su i učesnici iz Slovenije, Poljske, Irske, Slovačke, Švedske, Austrije te SAD-a.

Sve tri ponuđene trke su bodovane sa ITRA i UTMB® kvalifikacijskim bodovima. Sve tri staze prolaze najljepšim dijelovima grada i nude nezaboravno iskustvo. Osim predivnih staza, takmičare ove manifestacije sljeduje i dobro poznato bosanskohercegovačko gostoprimstvo, odlična zabava uz bend Letu Štuke u sklopu „after partya“ kao i pokloni partnera utrke.

Stazu od 43 km i 2100m uspona najbrže je savladao Poljak Rafał Klecha čije pobjedničko vrijeme glasi 4:10:57. Domaći predstavnik, Marko Starčević, osvojio je drugo mjesto sa rezultatom 4:42:34. Treći je završio, također naš, Mirsad Abdaković sa vremenom 4:57:37.

Pobjednica na 43 km je Jasmina Kavazović koja je završila sa vremenom 5:58:20. Druga je Anela Muhtarević sa rezultatom 6:52:59, obje iz BiH, dok je treće mjesto pripalo Ivani Ivandiji iz Hrvatske – 7:01:43.

Dawid Studencki je drugi Poljak koji je ostvario pobjedu danas u Sarajevu i to na trci od 32 km i 1270m uspona za što mu je trebalo 3:33:50. Drugo mjesto pripalo je našem predstavniku Korneju Arkošu sa vremenom 3:56:09. Još jedan naš takmičar završio je na postolju sa vremenom 4:17:02, a riječ je o Irhadu Suljiću.

I na ovoj distanci pobjednica je domaća predstavnica – Šejla Kapetanović Jenko sa rezultatom u finišu 5:01:23. Iz SAD-a nam stiže Tara Gaines koja je osvojila drugu poziciju i to sa vremenom 5:17:26. A još jedna domaća predstavnica zatvorila je poredak prve tri – Anita Pašagić Kapetanović sa 5:35:34.

Na najkraćoj dionici, 18km i 830m uspona, najbrži je bio Amin Efendić sa ostvarenim vremenom od 2:03:14. Drugo mjesto osvojio je Vernes Mulić završivši za 2:05:06. Obojica su domaći predstavnici, dok je treće mjesto pripalo Šveđaninu Henriku Sellmanu – 2:05:19.

U ženskoj konkurenciji na 18 km slavila je Amila Štaljo, sa vremenom u cilju 2:36:04. Drugo mjesto zauzela je Aida Džafić sa rezultatom 2:52:01. Emina Mahmutović završila je treća – 2:53:23. Sve tri su domaće predstavnice.