ROTACIJA PATIKA: Zašto se preporučuje i kako je izgraditi?

Jedno od često postavljanih pitanja koje interesuje trkače, početnike kao i iskusnije, je informacija o broju patika koje bi trebao imati, tj. koliko i kako rotirati patike u okviru trenažnog procesa?

301

Pripremio: Đani Kosović

Da li veći broj patika donosi određene, i kakve prednosti?

Zašto se preporučuje rotacija patika

Naravno da se prvo pitanje postavlja zašto uopšte trebamo vršiti ovu rotaciju i mjenjati patike od treninga do treninga. Da li je to samo marketinški trik kako bismo više potrošili na ovaj neophodni resusrs, tj. da li zaista postoje određeni benefiti i prednosti redovnog mjenjanja patika? Studija objavljena 2015. godine u Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports ispitala je kako istovremeno korištenje više pari patika utiče na trčanje i povrede povezane sa trčanjem. Studija je provedena u periodu od 22 sedmice te je u okviru studije učešće uzelo 264 trkača. Od toga njih 116 je koristilo samo jedan par patika, dok je 148 trkača koristilo više pari za trčanje. 35% svih trkača je imalo neku vrstu povrede tokom ove 22 sedmice. Istraživači su uzeli u obzir i neke druge povezane podatke kao što su iskustvo u trenažnom procesu, volumen sedmične kilometraže te razne oblike cross treninga. Prvi zaključak koji su izveli bio je taj da trkači koji koriste više patika u trenažnom procesu imaju i više trkačkog iskustva te također imaju veću ukupnu sedmičnu kilometražu. Nakon što su uzete u obzir sve varijable u okviru istraživanja, istraživači su zaključili da trkači koji imaju redovnu rotaciju patika za trčanje tokom trenažnog procesa, imaju za 39% manji rizik od povrede. Pretpostavljena teorija je da redovna rotacija patika za trčanje utiče na promjenu fizičkog opterećenja na mišićno skeletni sistem.

I dok redovna rotacija patika ne može u potpunosti zaštititi trkača od povrede, ista može vrlo vjerovatno umanjiti rizik od povrede. Treba naravno biti svjestan i činjenice da su razlozi povreda vrlo raznoliki te da i drugi faktori utiču na vjerovatnost povrede, kao što su npr. odgovarajuća ishrana, dovoljan san, optimalno planirani i provedeni treninzi te intenzitet i količina samih treninga.

Pored činjenica oko vjerovatnoće povrede, postoji i priča oko različitih tipova patika za trčanje u zavisnosti od vrste trening sesije koja se obavlja. Iako to nije neophodno, činjenica je da se pojedini trkači bolje osjećaju tokom treninga ukoliko isti izvode u patikama namjenski ili primarno dizajniranim za tu konkretnu vrstu treninga. Na primjer, visoko udobne i mekane patike mogu pozitivnije uticati na brži oporavak nakon treninga dužine ili nekog laganog treninga. S druge strane, lagane patike, sa dinamičnim odzivom na svaki korak generalno bolje djeluju na treninzima brzine, intervalnim treninzima i sl. Patike za brdsko trčanje sigurno pružaju bolje prijanjanje i stabilnost potrebnu za tehnički zahtjevne brdske terene.

U konačnici, rotacija patika za trčanje produžava životni vijek samih patika. Razlog tome je što se pjena unutar srednjeg sloja patika sabija i otpušta tokom trčanja. Usljed korištenja istih patika svaki dan iz treninga u trening, moguće je da se sabijeni sloj pjene ne regeneriše dovoljno preko noći te samim tim isti će trajati kraće. Ukoliko se koristi više patika za trčanje, pjena i slični materijali srednjeg sloja svake od korištenih patika se bolje regenerišu jer jednostavno imaju više vremena za regeneraciju, samim tim će i sve patike duže trajati i ukupna kilometraža biće veća nego da smo patike trošili jedne za drugom, bez rotacije.

Tipovi patika za trčanje

Većina trkača, ukoliko praktikuje redovnu rotaciju patika, koristi dva do tri para u rotaciji, svaki sa svojom specifičnom svrhom. Prije odabira patika, važno je znati i razumjeti različite tipove patika za trčanje

Foto: pexels.com

Patike za dnevnu, redovnu upotrebu

Ova vrsta patika je idealna za lagane treninge. Obzirom da bi većina treninga trebala biti na laganom nivou, ove patike se i zovu dnevne, odnosno redovne. Odlikuje ih visok nivo udobnosti. Ova pojačana udobnost efikasno apsorbuje udare na tijelo usljed trčanja te na taj način omogućava trkaču da pretrči više kilometara sa smanjenim negativnim uticajem na skeletno mišićni sistem. Ova vrsta patika uglavnom ne posjeduje čvrste uloške rezervisane za brze tipove patika. Ukoliko koristite samo jedan par patika, vrlo je vjerovatno da je to upravo ovaj tip patike. Napretkom tehnologije, i ove patike danas imaju značajno nižu ukupnu masu te vam omogućavaju i kvalitetno odrađivanje nekih bržih treninga. U slučaju da imate više pari patika koje koristite redovno, vrlo vjerovatno imate barem jedan ovakav par patika, a nerijetko i više njih.

Patike za treninge brzine

Za razliku od dnevnih patika, patike za brže trening sesije su uglavnom lakše i bolje reaguju na brzinski stimulans trkača, odnosno njihov odgovor je dinamičniji. Ovaj tip patika podstiče kod trkača trčanje većom kadencom i bržim tempom. Dobar dio ovakvih patika ima najlonske ili djelomično karbonske uloške koji im daju tu dodatnu energiju pri svakom odskoku od podloge tokom trčanja. Trkači koji imaju dva para patika za treniranje, vrlo vjerovatno imaju jedne od ove vrste. Iste koriste prilikom obavljanja tempo treninga, intervalnih treninga i sl.

Patike sa karbonskim ulošcima

Patike sa karbonskim ulošcima nisu nužnost u trenažnom procesu. Ova vrsta patika je dosta skuplja od uobičajenih patika te ima značajno manji radni vijek. Obzirom na dinamičnost koje imaju, dobar dio trkača voli taj osjećaj na samom treningu te imaju i jedne ovakve patike u svojoj rotacijskoj šemi. Ako se odlučite da ubacite jedne ovakve patike u vašu šemu treninga, gledajte da ih koristite za izrazito jake i brze treninge, intervala ili tempa, te da vodite računa da iste neće potrajati previše dugo, posebno ako ih koristite na dnevnoj osnovi za lagane treninge.

Patike za brdsko trčanje

Ova vrsta patika rezervisana je za trail trkače, odnosno trkače koji redovno upražnjavaju brdsko trčanje gdje je podloga dosta zahtjevna, bilo da se radi o čvrstoj stjenovitoj podlozi, blatu, kamenjaru tj. bilo kojoj vrsti staze koja silazi sa ceste. Ovu vrstu patika odlikuje dodatna stabilnost i zaštita te trkača štiti od proklizavanja i generalno zahtjevnih uslova terena kojim prolaze. Ova vrsta patika također je uglavnom i vodootporna. Za tipično cestovne trkače, ovakva vrsta patika nije neophodna.

Kako početi sa praksom rotacije

Osnovna šema rotacije patika za trčanje podrazumijeva jedne patike za dnevne treninge laganijeg tempa i dužine te jedne patike za brže treninge kakvi su tempo treninzi ili intervalni treninzi. Za ovu drugu također možemo koristiti i patiku predviđenu za utrke, s tim da je to onda nešto skuplja varijanta. Naravno, trail trkači imaju u svojoj rotaciji i trail patiku, logično. Savjet trkačima je da izbjegavaju uvođenje većeg broja novih patika odjednom, jer sa svakom novom patikom raste i vjerovatnoća da će vas ista nažuljati, iritirati, odnosno da vam neće odgovarati, a time i šanse za neku povredu rastu. Zato je poželjno nove patike uvoditi u svoj trenažni ciklus jednu po jednu. U ovom slučaju, kod neke neželjene pojave ili povrede moći ćete tačno znati koja od patika je prouzročila tu pojavu. Jednom kada vam je osnovna rotacija patika postala praksa i kada se naviknete na ovaj režim, možete razmišljati o proširenju broja patika i uvođenju novih, naravno prema potrebama i preferencijama. Na našim prostorima, a generalno i drugdje, jedna od značajnijih varijabli je i budžet kojim raspolažemo, odnosno koliko novaca možemo izdvojiti za patike koje ćemo koristiti.

Nekoliko savjeta za kraj

Rotacija patika u okviru treninga trčanja nije neophodna. I jedan par patika je dovoljan da trkač može vrijedno trenirati te ostvariti dobar rezultat na utrci. Za trkače koji imaju u prosjeku dva do tri treninga sedmično, rotacija patika je stvar ličnih preferencija. Sa povećanjem broja treninga u sedmici raste i korist od uvođenja rotacije patika. Ovome je razlog što će pjena u srednjem sloju patika na ovaj način imati više vremena da se potpuno povrati usljed opterećenja, a i smanjuje se rizik od neke povrede usljed preopterećenja mišićno skeletnog sistema.

Generalno, ne treba pretjerivati sa brojem patika koje koristimo, dva do tri para su dovoljna, pet je možda i idealno. Sve preko toga je upitno. Jedan od razloga je i taj da bi trkač trebao težiti sličnoj fizionomiji patika, npr da je kod svih patika isti pad od pete ka prstima, bez obzira bila to dnevna patika za lagani trk ili neka lagana brza patika sa karbonskim ulošcima. Npr ako nam je dnevna patika sa padom od 8 do 10 mm, tada bi i lagana patika za treninge brzine također trebala biti iz tog opsega, znači 8 do 10 mm. Također, korištenje patika za pronatore, supinatore ili neutralnih bi trebalo biti isto, bez obzira o kojoj vrti patika i njenoj svrsi se radilo.

(Izvor: lauranorrisrunning.com)

Vaši komentari

Banner
Podijeli objavu
Prethodni članakDRAGAN LJUBINKOVIĆ UGLJO: Moj prvi maraton
Moje trčanje - trcanje.net je prvi bh. specijalizirani web portal o trčanju. Cilj nam je popularizacija i promoviranje trčanja, prije svega u Bosni i Hercegovini. Osobit naglasak stavljamo na promociju prirodnih ljepota i kulturno-povijesne baštine naše zemlje.