3. Jahorina ultra trail: Pet bh. predstavnika na postoljima

Ovog vikenda su održane 4 trke u sklopu 3. Jahorina ultra traila gdje je zabilježeno 355 finišera. Na ovogodišnjem izdanju nastupili su trkači iz 23 zemlje svijeta.

1008

Pripremio: Nicolae Golea

Jahorina ultra trail važi kao organizacijski najveća trail manifestacija u našoj zemlji.

Mini (14km), midi (34 km), maxi (69 km) i ultra (104 km) su trke koje su činile ovogodišnju ponudu JUT-a, ali novost su bile i osvježene te atraktivnije staze i njihov start i finiš na Jahorini, osim midi trke koja je svoj start imala na Baščaršiji, u srcu Sarajeva.

U subotnje jutro, u sedam sati, počela je ultra (104 km, 4100m uspona) gdje je bilo prijavljeno 64 natjecatelja, a na kraju je finiširalo njih 51. Najbrži je bio Britanac Charlie Sharpe koji je 104 km savladao za 10:44:25. Na drugom mjestu se našao Slovenac Ivan Hrastovec sa rezultatom 11:58:28, a treći je završio Vladimir Panić iz Srbije – 13:05:19. U ženskoj konkurenciji na istoj distanci prva kroz cilj je prošla Crnogorka Miluša Bošković kojoj je trebalo 16:08:44. Iza nje je kao druga stigla Draga Žbontar iz Slovenije sa vremenom 16:27:37, a treća je završila domaća takmičarka Gordana Maksimović – 18:03:53.

Start midi trke

Na drugoj ultri, tzv. maxi (69 km 2800m uspona)  u sklopu Jahorina ultra traila slavio je Igor Yovanovitch istrčavši za 8:07:33. Drugo mjesto je zauzeo Hrvat Marko Herman sa 8:49:34, dok je na trećoj poziciji završio Crnogorac Miloš Uskoković – 8:53:43. U ženskoj konkurenciji pobjedu je odnijela Mateja Blažević iz Hrvatske kojoj je trebalo 10:07:35 da završi ovu dionicu. Iza nje je završila Maja Blašković, također iz Hrvatske – 11:05:25, a treća je bila Jasmina Hodžić iz Bosne i Hercegovine sa rezultatom 11:07:17.

Najpopularnija trka u sklopu JUT-a je midi (34 km 2100m uspona) i to se potvrdilo i ovaj put. Zabilježeno je oko 200 prijava od čega je startni broj dobilo 130, a od toga kroz cilj prošlo njih 114. Najbrži na midiju je bio Makedonac Marijan Bonev koji je trčao od Baščaršije do Jahorine za 3:53:52. Iza njega se našao Matjaž Čuček iz Slovenije sa vremenom 4:10:21, a na trećem mjestu Ivan Milinković iz Hrvatske – 4:11:06. U ženskoj konkurenciji najbrža je Makedonska Martina Mileva – 5:08:00. Drugo mjesto zauzela je Martina Đođo iz Hrvatske sa vremenom 5:15:54, a treće Slovenka Urška Robnik – 5:24:52.

Start ultra i maxi trke

Mini (14km 770m uspona) je startao jutros, a zabilježeno je 135 finišera u obje konkurencije. Najbrži u muškoj bio je domaći takmičar Alija Imamović kojemu je trebalo 1:10:22 da savlada ovu distancu. Iza njega je stigao Marijan Bonev iz Makedonije za 1:14:16 koji je dan prije slavio na midi trci. Treći je završio još jedan domaći takmičar, Neven Cicović – 1:16:34. U ženskoj konkurenciji prva kroz ciljnu ravninu je prošla Darja Bostjančić iz Hrvatske sa vremenom 1:34:02. Drugo mjesto zauzela je bh. predstavnica Amila Štaljo sa 1:47:19, a treće mjesto pripalo je Ivani Momčilović iz Srbije – 1:52:51.

Sve rezultate možete pronaći OVDJE.

Vaši komentari

Podijeli objavu
Prethodni članakNajčešće trkačke laži
Sljedeći članakOve godine SFF ima film i za trkače
Moje trčanje trcanje.net je prvi bh. specijalizirani web portal o trčanju. Cilj nam je popularizacija i promoviranje trčanja prije svega u Bosni i Hercegovini. Osobit naglasak stavljamo na promociju prirodnih ljepota i kulturno-historijske baštine naše zemlje.