SP U TRAILU (PORTUGAL 2019.): Kožul i Kavazović najbrži iz BiH, Špoljar i Jozić iz Hrvatske

Reprezentacija Bosne i Hercegovine danas je nastupila na svom drugom Svjetskom prvenstvu u trail trčanju koje se održalo u Mirandi do Corvo (Portugal) na stazi od 44 km sa oko 2.200m uspona. Prošle godine je bh. ultra tim imao svoj debitantski nastup kao reprezentacija upravo na SP-u u trailu (Castellon de la Plana, Španija), a tad su nas predstavljali: Mirsad Abdaković, Jasmin Pajević, Jasmina Hodžić i Nataša Kaurin.

4534

Piše: Nicolae Golea

Ove godine je reprezentativni tim činilo 7 trkača i svi su uspješno završili trku te se upisali kao finišeri ove svjetske smotre.

Svjetsko prvenstvo u Portugalu ugostilo je takmičare iz 53 zemlje svijeta, odnosno njih preko 400 na startu koji je označen jutros u 9 sati.

Naš najbrži predstavnik danas je bio Marko Kožul čije službeno vrijeme na ovoj zahtjevnoj stazi glasi 04:50:40, odnosno 185. u ukupnom plasmanu. Drugo najbrže vrijeme za Bosnu i Hercegovinu i 200. mjesto ostvario je Branislav Pavić istrčavši 44 km za 04:54:45.

Selektor reprezentacije, Mirsad Abdaković, imao je treće najbrže vrijeme reprezentacije – 05:11:05 što je bilo dovoljno za 244. mjesto. Valja napomenuti kako je Abdaković desetak dana prije samog nastupa imao nezgodu na poslu i povredu noge pa je i sam nastup bio pod upitnikom.

Kornej Arkoš je istrčao za 05:50:39 i zauzeo 326. poziciju u ukupnom plasmanu.

Naša najbrža takmičarka danas je bila Jasmina Kavazović sa vremenom 06:20:55 i time zauzela 341. mjesto ukupno, a 145. u ženskoj konkurenciji. Rašid Haračić je ostvario 6. najbrže vrijeme za BiH 06:27:57 i zauzeo 344. poziciju. Naša druga takmičarka, Anela Muhtarević ostvarila je plasman na 346. mjesto ukupno, 148. u ženskoj konkurenciji sa vremenom 06:34:11.

Sveukupni pobjednik i novi svjetski prvak u muškoj konkurenciji je Jonathan Albon koji dolazi iz Velike Britanije. Slavio je sa rezultatom 03:35:34. Drugi je bio Francuz Julien Rancon sa vremenom 03:37:47, dok je treće mjesto pripalo Švicarcu Christianu Mathysu – 03:40:34.

U ženskoj konkurenciji titulu prvakinje svijeta u trail trčanju ponijela je Blandine Lhirondel iz Francuske sa vremenom 04:06:17. Viceprvakinja svijeta dolazi sa Novog Zelana i zove se Rutha Croft, a drugo mjesto je osvojila sa vremenom 04:14:28. Treća je bila Španjolka Sheila Aviles – 04:15:04.

Valja napomenuti kako je ovo bilo i timsko Svjetsko prvenstvo pa je tako novi Svjetski prvak reprezentacija Francuske u muškoj konkurenciji, a njihove kolegice u ženskoj konkurenciji.

Od reprezentacija u okruženju nastupila je još jedino Hrvatska te izdvajamo rezultat Nikole Špoljara koji je trčao 04:36:12 i zauzeo 150. mjesto ukupno. Ines Jozić je bila najbrža Hrvatica sa vremenom 05:08:41 što je na koncu bilo dovoljno za 63. mjesto u ženskoj konkurenciji, a 234. u generalnom poretku.