Piše: Ersan Bijedić
Na prvom je Kenijac Kelvin Kiptum 14. aprila trebao jurišati na maraton ispod 2 sata, a na drugom 10. augusta u Parizu imati dosad najuzbudljiviji okršaj u istoriji olimpijskih maratona sa sunarodnjakom Eliudom Kipchoegom.
Nijedno se neće desiti nakon tragične smrti Kelvina Kiptuma koji je tek prije par mjeseci bio napunio 24 godine.
Saobraćajna nesreća
Kao i mnogima, nestvarno nam je djelovala vijest koja je kasno sinoć došla iz Kenije i preplavila Internet. Nažalost, vrlo brzo je potvrđena sa svih relevantnih strana.
Kiptum je poginuo u saobraćajnoj nesreći zajedno sa svojim trenerom, Gervaisom Hakizimanom (36) iz Ruande (više o treneru: LINK), sinoć oko 22 sata u automobilu na cesti koja povezuje Eldoret i Kaptagat u zapadnoj Keniji.
Iznoseći dodatne pojedinosti nesreće, policija je navela da je Kiptum bio vozač, da je “izgubio kontrolu nad automobilom koji se prevrnuo, usmrtivši njih dvoje na mjestu”. Treća putnica – Sharon Kosgey – je povrijeđena i “hitno prevezena u bolnicu”.
SEBASTIAN COE, predsjednik Svjetske atletike
“Šokirani smo i duboko ožalošćeni saznanjem o gubitku Kelvina Kiptuma i njegovog trenera Gervaisa Hakizimane. U ime cijele Svjetske atletike, šaljemo najdublje saučešće njihovim porodicama, prijateljima, klupskim kolegama i kenijskom narodu. Tek ranije ove sedmice sam mogao službeno potvrditi njegov rekord iz Chicaga. Nevjerovatan sportista koji je ostavio nevjerovatno nasljeđe, jako će nam nedostajati.”
Počeci
Kiptum je rođen i odrastao u selu Chepsamo u Chepkoriju, 30 km od Eldoreta na visoravni Rift Valley koja je iznjedrila niz šampiona. U mladosti je radio na farmi stoke. Počeo je trčati sa otprilike 13 godina i pratio je lokalne maratonce na lokalnim stazama i cestama. Među njima je bio i njegov dugogodišnji trener Gervais Hakizimana iz Ruande. Prvi polumaraton mu je bio Eldoret Half Marathon gdje je zauzeo 10. mjesto u ukupnom poretku. Pet godina kasnije, 2018. u dobi od 18 godina, je pobijedio u ovoj trci sa 1:02:01. Koristio je posuđene patike.
Svoj međunarodni debi je imao 2019. dok je još bio tinejdžer, a sa vremenom 59:54 je završio kao peti na Lisabonskom polumaratonu. Prije nego što je prešao na maraton, Kiptum je spustio svoj polumaratonski PB na 58:42 na polumaratonu u Valenciji 2020. Između 2019. i 2021. Kiptum je šest puta probio barijeru od 60 minuta na polumaratonu.
ELIUD KIPCHOGE
“Jako sam tužan zbog tragične smrti svjetskog rekordera u maratonu i nadolazeće zvijezde, Kelvina Kiptuma. Atletičar koji je imao čitav život pred sobom da ostvari velike stvari. Moje saučešće njegovoj porodici. Neka vas bog utješi u ovo teško vrijeme”.
Najveći uspjesi
Ipak prave stvari su došle tek kasnije, prelaskom na 42.195 metara. Ostat će upamćene izvrsne izvedbe na njegova tri istrčana maratona:
Valencia Marathon (2022.) 2:01:53 (pobjeda, najbrži debi ikad)
London Marathon (2023.) 2:01:25 (pobjeda, rekord staze)
Chicago Marathon (2023.) 2:00:35 (pobjeda, svjetski rekord)
Upravo prošle sedmice Svjetska atletika je potvrdila Kiptumov svjetski rekord.
– Došao sam po rekord staze, ali srećom bio sam dovoljno brz i za svjetski rekord. Znao sam da ću jednog dana oboriti ovaj rekord, ali mislio sam kako još nisam spreman. Presretan sam, rekao je tad u Chicagu.
Kiptum se izdvaja iz klasične atletske tradicije koja nalaže da trkač prvo prođe razvoj na atletskoj stazi, da bi onda došao na ulično trčanje. On nije imao tu priliku.
– Nisam imao dovoljno novca za korištenje staze, jednostavno je pojasnio za BBC prošle godine.
Kako je izgledao njegov trening i put do svjetskog rekorda, koji će teško biti oboren u dogledno vrijeme, više možete saznati na LINK-u.
Neka od fantastičnih postignuća:
– svjetski rekord u maratonu
– tri od šestih najbržih ikad istrčanih maratona
– posebna taktika trčanja, sa ubrzanjem poslije 32km
Za kraj
Kiptum je iznenadio atletski svijet izvrsnim debijem u Valensiji, lično sam imao priliku i zadovoljstvo uživo gledati njegovu završnicu ispred Buckinghamske palače na London Marathonu, da bi sve ovo krunisao već na Chicago Marathonu svjetskim rekordom. U dobi od 24 godine, kad se u prošlosti nije ni očekivalo od atletičara da uđe u maratonske vode, ostvario je progres i rezultate kojima se vjerovatno dugo neće ni nazirati talenat za nadmašiti ih.