PERFEKTAN DAN TRKE: Devet savjeta za uspješnu izvedbu

Jeste li šampion u treningu, ali se mučite postići svoju najbolju izvedbu na dan trke?

362

Moje trčanje – trcanje.net

Imamo nekoliko jednostavnih i efikasnih trikova za razbistriti glavu prije sljedeće trke. Na taj način možete osloboditi svoj puni potencijal tokom takmičenja.

Ne postoji ništa tako frustrirajuće nego ne moći postići svoju najbolju izvedbu na dan trke. Bezbrojni faktori mogu limitirati dostignuća, a koji nemaju mnogo veze sa vašim pripremama i sa treningom. Elitni sportisti rijetko postižu onaj posljednji, ključni postotak potreban za kvalitetno takmičenje kroz trening, prehranu ili oporavak: oni stiču tu dodatnu prednost pomnim planiranjem takmičenja i vjerom u svoju pripremu tokom trke.

U nastavku su savjeti kojih bi se trebali držati za uspješnu izvedbu na dan trke.

1. Razjasnite detalje: Koliko god banalno izgledalo, budite svjesni svih detalja trke kako biste izbjegli neugodna iznenađenja. Kako ću doći na start na dan trke? U koliko sati počinje trka? Isplati li se doći ranije? Kada i gdje trebam pojesti zadnji glavni obrok? Kako izgledaju smjernice i pravila? Razumijevanje svih ovih aspekata pomaže u izbjegavanju neugodnih iznenađenja.

2. Oprema: Unaprijed temeljito testirajte svoju opremu kako biste bili sigurni da će raditi u uslovima takmičenja. Pratite vrijeme i budite spremni na sve scenarije. Dobro pripremljeni sportisti imaju dodatnu prednost u odnosu na ostale takmičare u ekstremnim uslovima.

3. Realan cilj: Ako znate koliko ste sposobni, možete izračunati realno vrijeme završetka i u skladu s tim odabrati tempo trke. To će vam dati sigurnost da nećete krenuti prebrzo i da ćete i dalje imati dovoljno energije u drugoj polovici i da uživate u trci.

Foto: pexels.com

4. Prihvaćanje: Mnogi faktori određuju može li se vaš (prethodno) skriveni (realan) cilj postići na dan takmičenja. Trebali biste smanjiti obim treninga u sedmici prije takmičenja. Vaše su pripreme završene. Prihvatite svoje trenutno stanje kondicije i realno prilagodite svoj cilj i taktiku u skladu s tim. Upamtite da će uvijek postojati još jedna prilika. To će vas opustiti i ukloniti dio pritiska. U slučaju da nešto ne bude kako treba, pripremite plan B koji možete slijediti ako stvari ne budu tekle glatko.

5. Trka i strategija prehrane: Kako ću optimalno tempirati trku? Šta je moja snaga? Koje su moje slabosti? Kada i kako ću unositi hranu tokom trke? Uspješni sportisti dijele svoju trku na više faza kako bi imali optimalne rezultate i usklađivali svoju prehranu tokom trke. Trebali biste to testirati na treningu.

6. Simulirajte trku: Idealno bi bilo posjetiti stazu prije takmičenja, simulirati uslove takmičenja na sličnoj ruti tokom treninga ili učestvovati u drugim takmičenjima radi pripreme. Na taj ćete način steći iskustvo za svoju trku i strategiju prehrane.

7. Bez eksperimenata: Što je bliži termin takmičenja, nervoza raste. Umjesto da smanje obim treninga u tim posljednjim danima, mnogi ljudi puno eksperimentiraju ili pokušavaju nadoknaditi izgubljeno vrijeme. Iako se ovo može činiti kao pozitivan korak, često ćete platiti cijenu za to tokom trke. Držite se svog plana treninga i prehrane kao i svoje strategije trke.

8. Najgori scenarij: Fokusirajte se na sebe i svoj plan treninga, dišite smireno i obratite pažnju na izvođenje pokreta. Tokom treninga vježbajte pozitivno razmišljanje kad god se pojave negativne misli (npr. loše vrijeme). A ako, uprkos svim pripremama, nešto ne bude išlo po planu tokom trke: prilagodite svoj cilj i pozitivno se fokusirajte na nove uslove.

9. Anticipacija: Pozitivne misli imaju ogroman uticaj. Bez obzira na to jeste li mogli spavati od nervoze ili ste jedva doručkovali. Danas je važan dan za vas – dan u koji ste puno uložili. Krenite u trku s veseljem i uživajte u onom za šta ste toliko dugo trenirali. Uostalom, želite doći do cilja sa osmijehom. Uživajte u trčanju do cilja. Zabavite se!

Foto: pexels.com

(Izvor: datasport.com)

Vaši komentari

Banner