IAAF SP LONDON 2017: Neslavan kraj Bolta, prvi poraz Faraha poslije 6 godina

Najveći sprinter svih vremena, Jamajčanin Usain Bolt (30), nije uspio završiti svoju posljednju utrku u karijeri, u finalu štafete 4x100 metara na Svjetskom atletskom prvenstvu u Londonu morao je odustati zbog ozljede zadnje lože nakon samo 20-ak metara.

1426
Kolege iz reprezentacije Jamajke pomažu povrijeđenom Usainu Boltu (Foto: EPA)
Banner
Banner
Banner

Boltova velika karijera tako je završila na najgori način.

http://www.dailymotion.com/video/x5wu1ut

Jamajčanski sprinter je tijekom karijere osvojio 22 velike medalje, 14 na svjetskim prvenstvima (11 zlata, dva srebra, jednu broncu) i osam olimpijskih (sva zlata). U subotu je ujutro nastupio čak i u kvalifikacijama štafetne utrke kako bi si dao priliku za 15. medalju sa svjetskih prvenstava, ali njegovo tijelo nije izdržalo. Nakon samo 20-ak metara Bolt je zastao, a najvjerojatnije je razlog ozljeda zadnje lože. Bolt je tako na svom posljednjem natjecanju osvojio samo broncu na 100 metara.

U trenutku Boltova odustajanja Jamajka je držala treće mjesto iza vodeće Velike Britanije i drugih SAD.

Britanac Nathaneel Mitchell-Blake uspio je do kraja utrke zadržati prednost ispred Christiana Colemana i osigurati veliko slavlje domaćina. Britanci su do zlata stigli s izvrsnim vremenom od 37.47 sekundi, pet stotinki brže od drugih Amerikanaca, dok su do bronce stigli Japanci sa 38.04. Uz Mitchell-Blakea, za Veliku Britaniju su još trčali Chijndu Ujah, Adam Gemili i Daniel Talbot.

Etiopljanin Muktar Edris (23) osvojio je naslov svjetskog prvaka na 5000 metara svladavši u finalu vladara ove discipline Britanca Moa Faraha (34) u njegovoj posljednjoj utrci na stazi na nekom velikom natjecanju. Edris, koji je ostvario najbolji rezultat ove godine na 5000m, ispao je najveći dobitnik taktične utrke svoje reprezentacije, on i Yomif Kejelcha su izbili na čelo skupine na ulasku u posljednji krug, dok je Selemon Barega imao zadatak zatvoriti Faraha u unutarnjoj stazi. Ta je taktika dala rezultata, jer iako je Farah u završnih 100 metara uspio pronaći prostor za svoj sprint više nije mogao stići Edrisa.

Ovo je prvi poraz Faraha na 5000m na nekom velikom natjecanju, nakon što je osvajao tri zlata zaredom na svjetskim prvenstvima (Daegu 2011, Moskva 2013, Peking 2015) i dva s olimpijskih igara (London 2012, Rio de Janeiro 2016). Farah tako nije uspio po peti puta kompletirati dvostruku pobjedu na 5000m i 10000m, što mu je po dva puta uspjelo na OI (2012, 2016) i SP (2013, 2015),  prvog dana natjecanja u Londonu uzeo je zlato na 10000m, no sada je ostao srebrni na 5000. Prije šest godina u Daeguu bio je zlatni na 5000m i srebrni na 10000, a i tada ga je pobijedio Etiopljanin Ibrahim Jeilan. Do bronce je stigao Amerikanac Paul Chelimo, srebrni s ove distance iz Rija prošle godine, dok je Kejelcha ostao bez snage u finišu i ostao bez medalje – četvrti.

http://www.dailymotion.com/video/x5wu37l

Američka ženska štafeta na 4×100 metara u sastavu Aaliyah Brown, Allyson Felix, Morolake Akinosun i Tori Bowie opravdala je status favorita. Amerikanke su ciljem prošle u vremenu 41.82 sekunde, 30 stotinki brže od srebrnih Britanki, odnosno 37 od brončanih Jamajčanki. Ovom medaljom Felix je postala prva atletičarka sa 15 medalja sa svjetskih prvenstava nadmašivši veliku Jamajčanku Merlene Ottey koja ih je osvojila 14. Čak 11 od tih 15 medalja za Felix bila su zlata.

Australka Sally Pearson (30) osvojila je naslov svjetske prvakinje na 100 metara s preponama i tako na najbolji način obilježila svoj povratak na veliku scenu. Pearson je 2011. bila svjetska prvakinja u Daeguu, godinu potom je osvojila i olimpijsko zlato u Londonu, dok je 2013. bila srebrna na SP u Moskvi. No, nije nastupila na posljednjem SP u Pekingu kao niti na OI u Riju lani zbog ozljeda, Peking je propustila zbog loma ruke, a Rio zbog ozljede mišića. Ove godine ozljede su ju zaobišle, a u finalu SP pokazala je svoju tehničku nadmoć u odnosu na suparnice i ciljem protrčala s vremenom 12.59 sekundi, četiri stotinke brže od srebrne američke veteranke Dawn Harper-Nelson (33), odnosno 13 stotinki ispred iznenađujuće osvajačice bronce Njemice Pamele Dutkiewicz (25). Zanimljivo, i prije pet godina na istom stadionu u Londonu u finalu OI Pearson je bila zlatna, a Harper-Nelson srebrna. Uz to srebro, Harper-Nelson ima i olimpijsko zlato iz Pekinga 2008., dok joj je ovo tek druga svjetska medalja, uz broncu iz Daegua. Velika favoritkinja za zlato, svjetska rekorderka i vlasnica najboljeg rezultata na svijetu ove godine, Amerikanka Kendra Harrison (24) ciljem je prošla kao četvrta sa 12.74, odnosno vremenom koje je čak 46 stotinki sporije od rezultata kojega je trčala prije 39 dana u Szekesfehervaru.

Vaši komentari

Banner