Skakavac trail: Nick Huda slavio na 32km, Armin Škandrić na 18km

Jutros je po prvi put startala dugo očekivana trail trka Skakavac trail na području poznatog Vodopada Skakavac, nedaleko od Sarajeva. Prvo izdanje ponudilo je dvije trke i to 32 km i 18 km.

1019

Na startu obje trke sveukupno se pojavio 101 takmičar iz 8 zemalja svijeta, 45 na trci 32 km i 56 na onoj kraćoj od 18 km.

Trka na 32 kilometra startala je jutros nešto iza 9 sati. Prvi kroz cilj prošao je njemački takmičar Nick Philip Huda stigavši za 3:51:42. Nijemac je trku istrčao prosječnim tempom od 7:14. Iza njega stigao je domaći predstavnik Kornej Arkoš kojemu je trebalo da stazu od 32 kilometra i 1270m akumuliranog uspona savlada za 3:55:35. Na trećoj poziciji završio je, također domaći predstavnik, Mladen Nedić sa vremenom 3:55:41.

U ženskoj konkurenciji na istoj trci slavila je Amila Šunje-Rizvan iz BiH sa vremenom 5:09:50. Kao drugoplasirana završila je Nataša Kaurin, također iz BiH, sa vremenom 5:19:57. Treću poziciju zauzela je opet domaća predstavnica, Neira Odobašić – 5:22:42.

Na kraćoj trci 18 km i 830m uspona najbrži bio je Armin Škandrić, BiH, koji je tu udaljenost savladao za 2:07:38, trčeći prosječnim tempom od 7:05. Još jedan domaći takmičar završio je na postolju. Alen Raonić zauzeo je drugo mjesto sa vremenom 2:08:06. A na treće mjesto popeo se još jedan Nijemac, Martin Gaber, sa vremenom 2:16:58.

Amila Štaljo iz Klix škole trčanja nastavlja sa dobrim nastupima pa je ostvarila pobjedu u ženskoj konkurenciji na istoj distanci sa konačnim rezultatom 2:41:56. Druga u ženskoj konkurenciji bila je Dženana Ivković – 2:52:48. Na trećoj poziciji završila je Anita Pašagić Kapetanović istrčavši za 3:00:26. Sve tri su domaće takmičarke.

Dodatni izazov svim takmičarima je bilo kišovito i prohladno vrijeme.

– Već radimo na uklanjanju markacija koje su postavljene za potrebe utrke i pravimo planove za narednu godinu. Kako i na koji način podići postavljeni standard. Nadamo se da smo zadovoljili očekivanja. Želimo se zahvaliti učesnicima obje utrke koji su svojim učešćem uljepšali ovaj dan. Nismo mogli uticati na “višu silu”, ali sigurni smo da snijeg, magla i blato nisu umanjili uživanje u našim prelijepim stazama, rekao je Amir Bašić ispred organizatora Skakavac traila 2017.

Potpune rezultate možete pogledati OVDJE.