Moje trčanje – trcanje.net
U skladu sa preporukama Instituta za javno zdravlje RS, vodilo se računa o sigurnosti svih učesnika, te tako ove godine nije bilo masovnog starta, kao ni okupljanja na cilju, već su trkači imali priliku da trče u intervalima, grupa po grupa, koristeći novu trasu Banjalučkog polumaratona.
Trasa ide od Tvrđave Kastel, kroz ulicu Kralja Petra I Karađorđevića, Gundulićevu, Istočnim tranzitom, sve do Vodovoda u Novoseliji, te nazad. Trkači su imali priliku da trče i virtuelnu trku na lokaciji i terminu koji sami izaberu.
Banjaluka trči odgovorno
Kako je dokazano da trčanje pored ostalog jača imunitet, možemo da kažemo da je i to jedan od načina kojim možemo da se zaštitimo od svih prijetnji po naše zdravlje. Trčanje pomaže, da u periodu smanjenog kretanja ostanemo u kondiciji, te zaštitimo svoje psihičko zdravlje. Zbog svega ovog, kao i svih tehničkih mjera preduzetih da bi se učesnici zaštitili od potencijalne zaraze virusom, slogan ovogodišnjeg Banjalučkog polumaratona bio je “Banja Luka trči odgovorno”.
Na samom ulazu u Kastel, u koji se ulazilo po unaprijed dogovorenom rasporedu, trkači su dobijali maske, mjerena im je temperatura, a nakon istrčane trke, na cilju su opet dobijali maske, čekalo ih je osvježenje, hrana i pića, te su obaviješteni da je zadržavanje ograničeno.
– Lično sam jako zadovoljan da je sve prošlo u najboljem redu i da su svi učesnici pokazali veliki nivo odgovornosti prema trenutnoj epidemiološkoj situaciji. Moram da kažem da sam ponosan, da smo u relativno kratkom roku, kada nismo znali da li će uopšte biti moguće održati događaj, uspjeli sve isplanirati te onda 99% plana realizovati na terenu. Na ovogodišnjem događaju, zahvaljujući virtuelnom trčanju, imali smo učesnike iz najudaljenijih dijelova svijeta, Hong Kong-a, Australije i drugih. Svi oni su pored Banjalučkog polumaratona, sada čuli i za Banjaluku te Republiku Srpsku. Našim najvećim uspjehom smatram upravo održavanje, jednog sigurnog događaja, danas kada se većina svjetskih događaja nije uopšte održala. Još jednom smo bili u prilici da promovišemo zdrav život kroz trčanje, izjavio je direktor Banjalučkog polumaratona Vladimir Selec.
Pozitivne reakcije
Miladin Dragojević, slijepi trkač koji je istrčao svaki do sada Banjalučki polumaraton, na ovogodišnjoj utrci je uz pratnju Milana Kosića uspio oboriti i svoj lični rekord za 11 minuta.
Veliku podršku TRK i Banjalučki polumaraton su dobili i od prijatelja i trkača širom svijeta, među njima i od Ambasadora Evropske unije u BiH Johana Zatlera koji je podržao Banjalučki polumaraton, te je zajedno sa ‘Džemom’, trkačem iz Kalinovika, istrčao polumaraton na ruti od sarajevske Aleje ambasadora ka Palama.
– Ova trka je baš jedinstvena, širi pozitivnu energiju. Atmosfera topla, radna i lijepa. Osjećaj sreće, zadovoljstva, radosti. Doživljeno još jedno divno iskustvo. Sjajno je bilo učestvovati u ovoj utrci, susresti se i družiti se sa dragim prijateljima. Trasa trke najljepša do sad. Posebna zahvalnost i naklonost organizatoru što nam je sve to omogućio, rekao je Mladen Stevandić, jedan od učesnika.
Svi trkači svoje rezultate trebaju prijaviti organizatoru, a objavljeni preliminarni rezultati se mogu pronaći na: LINK1, LINK2, LINK3.
TRK, na čelu sa Vladimirom Selecom, već ulazi u pripreme 7. Banjalučkog polumaratona, u nadi da ga sljedeće godine trčimo, kao i prethodnih godina, uživo, te da će pandemija izazvana korona virusom uskoro završiti.