MT PATREON / SODA BIKARBONA: “Tajni” sastojak za već brojne ovogodišnje rekorde?

Od početka godine je postignut veliki broj državnih, kontinentalnih i svjetskih rekorda, primarno u disciplinama od 1.500m do 5.000m.

908
Banner

Piše: Ersan Bijedić

Ako izuzmemo trening koji znači 95 posto posla, doping na koji bi se referirali mnogi (za što zasad nema konkretnih dokaza, ali je s obzirom na ogroman broj doping slučajeva sumnja sasvim objektivna), napredak u opremi itd. – postavlja se pitanje šta to još atletičare čini boljima?

Iz svakog domaćinstva

Čini se prosto – sastojak koji uglavnom imamo svi u svojim domaćinstvima radi kuhanja i čišćenja – soda bikarbona (natrijev bikarbonat).

Postignuti su i rekordi na dužim distancama, kao onaj Jacoba Kiplima u polumaratonu, ali po riječima naučnika soda bikarbona „radi“ najbolje za kraće discipline i ne bi imalo puno smisla uzimati je za polumaraton, ili pogotovo maraton. Istraživanja pokazuju da najbolje funkcioniše za discipline koje traju do 15 minuta, ali je trenutno testiraju čak i ultramaratonci. Korisna je za intervalni trening (što znači da opet vrijedi i npr. maratoncima u pripremi) ili za npr. disciplinu od 10km radi snažnog finiša – odnosno u trenucima povećanog intenziteta.

Zašto djeluje?

Američki biomehaničar Geoff Burns je za marathonhandbook.com izjavio:

Super patike plus soda bikarbona mogu poboljšati vrijeme na milji za 3 do 5 sekundi. U trci na 5.000m, super patike plus soda bikarbona mogle bi elitnom trkaču dati 12 do 15 sekundi.

Najjednostavnije objašnjeno ovaj suplement pomaže u čišćenju mišićne kiselosti koja se nakuplja tokom vježbe visokog intenziteta, odgađajući umor čime omogućuje trkaču da duže izdrži intenzivan napor. Neka od objavljenih istraživanja možete pronaći ovdje: LINK1, LINK2, LINK3.

Opet popularna

Soda bikarbona nije nešto novo i postoje dokazi da se koristila kao suplement i u 80-tim godinama prošlog vijeka, ali je opet u poseban fokus ušla prethodnih par mjeseci kad je u pitanju atletika. Međunarodni olimpijski komitet smatra natrijev bikarbonat među 5 najboljih suplemenata za poboljšanje performansi.

U fokus je opet stigla sa popularnom švedskom kompanijom Maurten koja se specijalizirala za dopunu energije sportista izdržljivosti. Maurten’s Bicarb System je navodno bio najpopularniji dodatak prehrani na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. Oni su sodu bikarbonu stavili u fokus jer njihov proizvod dodatni „boost“ navodno daje bez stresa za želudac. Ipak ako pročitate komentare na mrežama, vidjet ćete da se mnogi i dalje žale na gastrointestinalne probleme.

Maurten’s Bicarb System (Foto: runnersworld.com)

Primjeri

Amerikanac Grant Fisher, osvajač dvije bronze na Olimpijskim igrama u Parizu i odnedavno novi svjetski rekorder na 5.000m u dvorani (12:44.09) je priznao da je koristio sodu bikarbonu kao suplement. Sodu bikarbonu je koristila i olimpijska pobjednica na 800m, Keely Hodgkinson, ali i ultramaratonac Killian Jornet.

Generalno sastojci koji trkačima danas donose napredak sa potencijalnom razlikom pomaka na lični rekord, ili za elitu – pomaka na državni/kontinentalni/svjetski rekord čine (uz napomenu da je malo šta od ovoga preporučivo za rekreativce ili je suvišno):

– super patike za trku;
– redovni trening u super patikama jer poboljšavaju brzinu i oporavak nakon treninga;
– poboljšane metode treninga kao što je norveški „double threshold“;
– poboljšana dnevna prehrana kao što je povišen dnevni unos ugljikohidrata;
– visoki unos ugljikohidrata tokom izvođenja treninga izdržljivosti;
– više kofeina prije i tokom trka;
– natrijev bikarbonat prije trke.

Nuspojave

Posebno ranije pripremanje obične sode bikarbone iz domaćinstva kao suplementa je moglo rezultirati mučninom, povraćanjem, bolovima u stomaku te iznenadnom i hitnom potrebom za pražnjenjem crijeva. Sada, sa novim preparatima i minimalnim rizikom od neželjenih rezultata, elitni sportisti ne oklijevaju iskoristiti ovaj pojačivač performansi. Učestalost i intenzitet nuspojava uvelike varira među pojedincima i može značiti razliku između ličnog rekorda i potpuno uništene trke.

Nakon što su sodu bikarbonu promovisali elitni trkači i Maurten, u njihovo testiranje su krenuli i poznati trkački Youtuberi pa su ovaj suplement tako, između ostalih, isprobali npr. 2:16 maratonac Sage Canaday (LINK), 2:24 maratonac Matthew Rees (The Welsh Runner – LINK) i 2:24 maratonac Ben Felton (LINK).

Preporuke za upotrebu

Zbog nuspojava neki stručnjaci preporučuju dijeljenje ukupne doze natrijevog bikarbonata na nekoliko manjih. Primjerice, naučnici koji daju ukupnu dozu od 0.3 grama po kilogramu tjelesne mase, podjele je na 0.1 gram po kilogramu kojeg sportisti unose u vremenskim intervalima pred aktivnost. Većina izvora preporučuje uzimanje 60 do 180 minuta prije treninga/takmičenja.

Obična soda bikarbona je finansijski vrlo pristupačna, ali je s njom znatno uvećan rizik od stomačnih problema. Pogrešno planiranje unosa može biti kobno po takmičarsku izvedbu. Najsigurniji je Maurtenov Bicarb System koji međutim košta 78 dolara za samo četiri doze, što je malo vjerovatno da će iko koristiti kod nas jer je skup suplement čak i za zapadne standarde. Za eventualnih 1 do 3 procenta poboljšanja na terenu teško da ima smisla za trkača koji nije potencijal za olimpijsku medalju. U svakom slučaju trkačima je preporučeno da ga prvo probaju na treningu pa onda na trci.

Zaključak

Pokazalo se da soda bikarbona (natrijev bikarbonat) produžava vrijeme do iscrpljenosti, što može pomoći u poboljšanju atletske izvedbe u intervalnom treningu i visokom intenzitetu. Nuspojave su povraćanje, nadutost i plinovi, posebno ako se odlučite na sodu bikarbonu iz kućne radinosti, umjesto preskupog suplementa kakav je izradio Maurten. Po naučnim istraživanjima i primjerima iz atletske izvedbe soda bikarbona pruža prednost, ali je suplement na koji će se, s obzirom na cijenu, odlučiti mali broj amatera.

Vaši komentari

Patreon