Piše: Nicolae Golea
Iako je mala trkačka zajednica Bosne i Hercegovine, tek u razvoju zapravo, već ima solidan broj ultramaratonaca. Kada ističem “solidan broj”, uzimam u obzir broj ultramaratonaca finišera na sveukupni broj trkača rekreativaca u našoj zemlji.
Ultramaraton je bilo koja istrčana distanca preko 42,195km. Standardne ultramaratonske distance su 50km, 100km, 100milja, a sve su češće i u našem okruženju utrke koje se odvijaju u određenom vremenskom periodu (12 sati, 24 sata, 48 sati, 6 dana) gdje je pobjednik onaj ultramaratonac koji je istrčao najviše kilometara za propisano vrijeme.
Na nedavno održanom Dalmacija ultra trailu dobili smo još nekoliko novih ultraša te se ta brojka konstantno povećava pa je tako pokrenuto i pitanje o ultramaratonskoj reprezentaciji BiH o čemu donosimo uskoro više. Već sljedeće godine će se ta brojka popeti za nekoliko novih, a jedan od tih bi trebao biti i Ermin Bajrić iz Ultrarunning Bihać koji planira nastupiti na Supermaratonu Zagreb-Čazma 2017. Oni su skupina zaljubljenika u trčanje bihaćkog kraja koju krasi ustrajnost i marljivost. Vremenski uvjeti, koji bi se nekim trkačima učinili kao prepreka da izađu na trening, njima ne predstavljaju poteškoću pa se tako može vidjeti da trče i po jakoj kiši, ledu i snijegu, na brdima, planinama. To su Boris Krmpotić, Eldar Osmančević, Enes Ibrahimagić i već spomenuti Ermin Bajrić koji se nedavno pridružio ovoj družini, a prijemnica mu je bila istrčani prvi maraton. Treniraju, kako kažu, najmanje pet puta sedmično i već 2-3 godine. Za usporedbu, prosječni rekreativac trenira tri puta sedmično.
Samo neke od istrčanih utrka do sada: Velebit Ultra Trail, Supermaraton Zagreb-Čazma, Maraton maratona – utrka na 12 sati, BTL round n round – utrka na 8 sati. Zatim Maraton Branko Ćopić Novi Grad, Zagreb maraton, Grawe maraton, polumaraton u Banja Luci itd.
Na treninzima trče uglavnom zajedno i redovito. Istrčali su gotovo sve moguće staze Unsko-sanskog kantona, pogotovo na dužinskim treninzima od preko 40 kilometara. Zasigurno je mnogo lakše istrčati zahtjevan ultramaratonski trening gdje je aktivnost višesatna u grupi nego sam. Tada je i motivacija veća, te grupa vuče ukoliko upadneš u krizu.
Trkačka zajednica u Bosni i Hercegovini se širi što je najvažnije, ali je i jako bitno da se umjereno raspoređuje u svim pravcima i postepeno se profiliraju različite kategorije trkača. Od sljedeće godine ćemo dobiti i nekoliko novih ultri i to u sklopu Skakavac traila, uz već postojeće Jahorina ultra trail i Vučko trail. Za cestovnu ultra utrku ćemo morati još sačekati, ali doći će ubrzo ne sumnjamo.