IAAF SP LONDON 2017: Obiri slomila Ayanu, Manangoi naslijedio Kipropa

Kenijka Helen Obiri (27) osvojila je naslov svjetske prvakinje na 5000 metara na atletskom SP u Londonu, ona je odličnim finišem svladala braniteljicu naslova otprije dvije godine iz Pekinga Etiopljanku Almaz Ayanu (25) koja je osvojila srebro.

1183

Tekst: Hina

Obiri i Ayana su ušle poravnate u posljednji krug, da bi Kenijka ubrzala 300-tinjak metara prije cilja, a na taj napad Etiopljanka nije imala odgovor.

Na kraju je Obiri ciljem prošla s pet i pol sekundi prednosti ispred Ayane koja očito nije imala snage za još jednu jaku utrku nakon što je prije osam dana osvojila zlato na 10000m.

Za Obiri je ovo treća velika medalja, ali prva zlatna. prije četiri godine je bila brončana na 1500m u Moskvi, da bi lani na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru osvojila srebro na 5000m iza sunarodnjakinje Vivian Cheuriyot, a ispred upravo Ayane.

Ayana je ovim srebrom kompletirala set medalja sa svjetskih prvenstava na 5000m, uz zlato iz Pekinga 2015. ima i broncu iz Moskve 2013. Odlična Etiopljanka se u posljednje vrijeme više koncentrirala na dvostruko dužu dionicu u kojoj je nedodirljiva, lani u Rio de Janeiru je osvojila zlato sa svjetskim rekordom, a zlato je osvojila i u Londonu.

Do bronce je stigla nizozemska reprezentativka Sifan Hassan (24), koja je prije dvije godine u Pekingu bila brončana na 1500m. Hassan je ovim rezultatom ublažila razočaranje sa 1500m gdje je prije šest dana bila peta.

Kenijac Elijah Manangoi (24) osvojio je naslov svjetskog prvaka na 1500 metara na atletskom SP u Londonu naslijedivši tako svog velikog sunarodnjaka Asbela Kipropa (28). Prije dvije godine u Moskvi Managoi je bio srebrni iza Kipropa i bilo je jasno kako je on prirodni nasljednik velikog Kipropa.  Manangoi je ciljem prošao u vremenu od 3:33.61 minuta, 38 stotinki ispred srebrnog Cheruiyota. Ipak, Kiprop nije uspio kompletirati set medalja, trostruki uzastopni svjetski prvak (Daegu 2011, Moskva 2013, Peking 2015) je posustao u završnici i ciljem prošao kao deveti. Za broncu su se iz dva odbjegla Kenijca borila dvojica Europljana, a na kraju je Norvežanin Filip Ingebrigtsen za 18 stotinki nadmašio Španjolca Adela Mechaala.

Južnoafrikanka Caster Semenya (26) po drugi je put u karijeri osvojila naslov svjetske prvakinje na 800 metara, na atletskom SP u Londonu ponovila je uspjeh koji je prvi puta ostvarila prije osam godina u Berlinu.

Kontroverzna Semenya, koja nekoliko godina nije imala pravo nastupa zbog prirodno povišene razine testosterona, do zlata u Londonu je stigla na svoj karakterističan način, nezadrživim finišem u posljednjih 100 metara, a ciljem je prošla u odličnom vremenu od 1:55.16 minuta što je njen osobni rekord. Osim dva svjetska zlata, Semenya je i aktualna olimpijska pobjednica na 800m, a usto ima i po jedno srebro sa SP (Daegu 2011) te OI (London 2012). Ranije ovoga tjedna osvojila je i broncu na 1500m.

Srebro je, kao i lani u Riju, osvojila Francine Niyonsaba iz Burundija sa 1:55.92, njoj se isplatilo diktiranje tempa od samoga starta, dok je do bronce u završnici stigla Amerikanka Ajee Wilson (23) sa 1:56.65.