- Ime, prezime i mjesto boravka?
– Jasmin Aličehajić, nekada organizator jedne od rijetkih ugašenih trka – Trke zdravlja Banja Vrućica. Mjesto boravka: Sarajevo.
- Kad i kako ste se počeli baviti trčanjem?
– Prvi polumaraton i svoju prvu trku istrčao sam 2015. godine, bio je to 10. Sarajevski polumaraton. Iako sam 2013. počeo sa trčanjem, 2013. i 2014. nisam skupio dovoljno kilometara da se usudim da istrčim polumaraton. Kupovina malo skuljih patika, natjerala me da treniram više. Trčanje u tom trenutku nije bilo toliko polularno i jednostavno u mom okruženju nije bilo trkača na duge staze. Tek te 2015. kroz trčanje sam upoznao nove prijatelje, koji su me uvjerili da istrčati 21 km i nije tako teško.
- Koliko često trčite?
– 3-4 puta sedmično, ali sve ovisi od obaveza. Ritam od 3-4 puta u sedmici mi odgovara, ali nekada se uhvatim da trčim 7 dana u sedmici, ali tada trčim dnevno kraće, da zadovoljim neku sedmičnu kilometražu.
- Koja je vaša omiljena trkačka disciplina?
– Maraton – iako nemam dobre rezultate i samo 3 istrčana maratona. Zbog maratona sam počeo da trčim. Gledao sam dokumentarac o Emilu Zatopeku na EuroSportu, kao i vijesti na britanskom EuroNews 2003. godine i pobjede Paule Radcliffe na Londonskom maratonu – tad sam u neku svoju svesku napisao cilj ”Istrčati bar jedan maraton”.
- Koliko trka trčite godišnje?
– 10 – 15 trka bio bi neki prosjek. Za vrijeme promocije Trke zdravlja trudio sam se da obiđem sve trke u BiH, a evo ove godine zbog povrede istrčao sam samo tri na početku godine.
- Koliko pari patika za trčanje koristite i koje su vam omiljene?
– 2 – 3 para, jedan četvrti par malo istošenih uvijek stoji u autu. Iako sam miksao, najviše volim i nosim Mizuno.
- Ako vam je to važno, podijelite sa nama lične rekorde (npr. na 5K, 10K, 21.1K, 42.2K…).
– Kiseljak 5k – 20:29, Zenica 10k – 43:38, Mostar 21k – 1:35:07, Sarajevo 42k – 3:58.
- Šta vam se sviđa i ne sviđa u trčanju?
– Trke pružaju priliku svima da se takmiče. Dok ostale sportove posmatraš sa tribina, ovdje si dio nečega.
- Najdraži i najteži dio trkačkog treninga?
– Skidanje patika – najdraži. Intervali su mi najteži – ne zato što ih ne volim, nego obično preforsiram.
- Preferirate li trčati sami/u grupi/sa partnerom?
– Treninge dužine više volim trčati sam, a kratke u grupi.
- Omiljena trkačka trening ruta?
– Dok sam živio u Banjaluci – Park Mladen Stojanović, u Sarajevu – biatlonska staza na Igmanu, u Tesliću put do Studenaca preko Banje Vrućice.
- Kojih se svojih trkačkih rezultata/postignuća najradije sjetite?
– Organizacija Trke zdravlja Banja Vrućica mi je draža od mojih trkačkih rezultata.
- Preferirane trke na kojima ste učestvovali u BiH i inostranstvu, i zašto?
– Jedno vrijeme smo se šalili u društvu sa sloganom Trčimo domaće. Organizatori trka su prijatelji, pa se to mora ispoštovati, a onda se ubaci neko novo mjesto za posjetiti u inostranstvu.
- Trke koje su vas razočarale, i zašto?
– Nisam se nigdje razočarao, jer i sam znam kako je teško organizovati trku, ali sam razočaran stagnacijom, od nekog velikog ”buma”, gdje su trke u BiH bile bolje od trka u okruženju, jednostavno sve je ostalo isto.
- Najdraži benefit koji vam donosi trčanje/takmičenja/trke?
– Društvo. Gdje god sam trčao mislim da sad imam prijatelja.
- Kako se motivirate za trčanje?
– Ne treba mi motivacija, volim pokret i kretanje. Za mene je bolje pitanje kako uskladiti sport sa drugim obavezama. Ipak trčanje je najlakše za ”uglaviti” u taj raspored, jer ovisiš najviše o sebi.
- Pratite li atletiku i imate li trkačkog uzora?
– Ne pratim toliko puno kao što pratim kolektivne sportove, ali volim sport i uvijek ispratim bar u TV-pregledima rezultate finalnih trka na velikim takmičenjima. U posljednje vrijeme baš sa ekipom sa trčanja često sudjelujem u kvizovima, pa se i zbog toga malo potrudim da ”snimim rezultate”. Već sam spomenuo Emila Zatopeka i taj dokumentarac, koji me motivirao. Nisam ga gledao uživo, ali eto draža mi je ta sportska priča od modernih.
- Da li biste, i zašto, drugima preporučili trčanje?
– Preporučio bih bilo kakav sport, mladima je atletika baza za sve sportove, a starijim, fina prilika da se takmiče i dožive novu mladost.
- Trkački cilj za budućnost?
– Sad trenutno preboljeti povredu, a eto nekad uskoro istrčati bar jedan Major maraton.
- Možda imate neku ideju/misao/detalj/poruku koje biste dodali, a nismo vas pitali?
– Drago mi je što sam preko MT dio jednog fenomena, jer trkački pokret u BIH to i jeste. 2016. godine ste objavili tekst pod naslovom ”Teslić – Manje sredine se bude”, u kojem sam iznio par svojih želja i moram reći sve se ostvarilo. Nadam se da će tako biti i sada…