IVICA DELIĆ: Moja trkačka priča – od 30 kg viška i nekretanja do maratona i ultramaratona u samo 3 godine (2. dio)

(MT opaska): Trkačka priča Ivice Delića je osim ličnog iskustva ujedno i svojevrstan trkački priručnik za početnike u trčanju, materijal koji može pomoći i donijeti bitne informacije za one koji tek ulaze u naš svijet. Detaljan prikaz ovog puta ćemo objaviti kroz četiri dijela - teksta u kojima se Ivica bavi svim detaljima važnim za jednog trkača.

919
Bokeški maraton
Banner
Banner

Piše: Ivica Delić

4. Tehnološki saveznik: kako Trenara i Garmin pomažu u postizanju ciljeva

Nakon moje prve dvije službene utrke shvatio sam da moram nabaviti bolji i precizniji sat za kvalitetnije praćenje treninga pa sam uzeo Garmin Fenix 7X. Također sam razmišljao o osobnom treneru i školi trčanja, ali nijedno rješenje mi tada nije odgovaralo – bilo radi financija, bilo radi vremena treniranja pošto sam tu želio imati fleksibilnost i da ja diktiram treninge kada mi, gdje i kako odgovaraju, a ne da treninzi diktiraju ritam mog privatnog i poslovnog života.

Zato sam se odlučio na relativno novu „pametnu“ aplikaciju za trčanje koja se dinamički prilagođava svakom trkaču, fleksibilna je te ima ugrađen AI algoritam u sebe – Trenara.com. Ova aplikacije mi je dala dodatnu fleksibilnost u treninzima kombinacijom adaptivnih treninga kao i različitih tipova treninga: Intervali, Oporavak, Endurance, Tempo, LSD (Long Slow Distance), sa mogućnošću biranja koliko treninga tjedno želim i u kojim točno danima, te procjenom moje fitnes razine kada se za to odlučim, zatim dinamičko planiranje treninga kao i praćenje mog napretka, izbor vrste terena za trčanje, itd.

Svakih 3-4 tjedna radim procjenu trenutne fitness spreme radi korekcije planova treninga, tzv. “Trenara Assessment Run” – otrčim 10 km najbrže moguće, a Trenara na temelju rezultata radi procjenu moje trenutne fitness sposobnosti (rast ili pad iste), te sukladno rezultatima dinamički izrađuje plan treninga za iduće razdoblje prema planiranim utrkama na 5 km, 10 km, polumaraton, maraton, ultramaraton, i to može napraviti do 365 dana unaprijed (ja sam tako stavio glavni cilj – maraton na kraju godine i sve među-ciljeve, tj. moje planirane utrke na različitim dužinama u narednih godinu dana).

Svi treninzi se automatski prebacuju na moj Garmin sat te je potrebno samo pokrenuti trening za određeni dan i pratiti instrukcije aplikacije, ne previše pretjerivati/odstupati od cilja da se svakako izbjegnu ozljede od pretreniranja (ili smanjivanje forme), a da se ipak ostvari napredak – “Trust the process” pristup.

Od kada koristim ovakav striktan pristup treninzima prema danom planu – zadnjih godinu dana, nisam se ozlijedio (kuc-kuc u drvo), a ostvario sam u godinu dana napredak u maratonu od 1h07min, pa mi je trenutni maraton PB 3h42min. Također sam poboljšao i sva moja ostala vremena od 5 km do maratona u tom periodu, te također otrčao i moj 1. ultramaraton u Poloju, na Prvenstvu Hrvatske 01.03.2025 za 4h42min (izgleda da nekako stalno “gađam” ove 42 min u rezultatima.

Za buduće “napade” na moje PB-ove i trkački napredak, ove godine sam se odlučio i za “trkačkog supervizora/trenera”, trkača i trenera mladog godinama, ali već bogatog iskustvom (ima maratonski rezultat ispod 3h). Veselim se našoj zajedničkoj suradnji i nadam se napretku u mom trčanju u narednim godinama.

Za mene je tehnologija postala nezamjenjiv saveznik u trčanju, jer aplikacije poput Trenare i uređaji kao Garmin satovi pomažu u praćenju napretka, postavljanju ciljeva te pravilnom izvršavanju zacrtanih planova.

AI sportske aplikacije nude personalizirane planove treninga koji se prilagođavaju našim potrebama i mogućnostima, a sportski satovi omogućuju praćenje svakog koraka, otkucaja srca i potrošnje kalorija, što je ključno za analizu i poboljšanje performansi.

Meni svi ovi alati omogućuju da ostanem motiviran i fokusiran na svoje ciljeve, pružajući mi potrebne podatke za daljnji napredak.

5. Maratoni i 1. ultramaraton kao moji ključni sportski događaji

Maratoni su postali ključni dio mog trkačkog putovanja. Do sada sam uspio istrčati četiri maratona, svaki sa svojim izazovima i uspjesima: 1. u Zagrebu, 2. u Splitu i onda 2 u Boki Kotorskoj – koja je i supruzi i meni (prema njihovom sloganu) – ostala u ❤-u. Predivno jedno iskustvo i što se tiče trkačkih rezultata, i samih utrka, organizacije, prirode, smještaja, druženja sa kolegama i kolegicama trkačima… ma baš sve nam se svidjelo. Vidi se da organizatori imaju velikog iskustva i znaju što rade.

Svaki maraton bio je prilika za testiranje granica i pomicanje osobnih rekorda. Priprema za maraton zahtijeva mnogo truda, ali osjećaj postignuća na cilju je neprocjenjiv. Maratoni su me naučili strpljenju, upornosti i važnosti postavljanja realnih ciljeva. Svaka utrka donosi novo iskustvo i priliku za rast.

Polojska Ultra na 50 km bila je jedno od najizazovnijih iskustava u mom dosadašnjem trkačkom životu. Trčanje na tako dugoj stazi zahtijevalo je mentalnu i fizičku pripremu na najvišoj razini. Svaki kilometar bio je test izdržljivosti i odlučnosti.

Ovaj događaj pokazao mi je koliko je važno imati podršku zajednice i koliko je trčanje timski sport. Uz podršku supruge na stazi, dragih prijatelja i drugih trkača, uspio sam završiti ovu utrku i osjetiti nevjerojatno zadovoljstvo postignućem koje sam mislio da je nemoguće. Bilo je to jedno veliko i nezaboravno iskustvo, veoma pozitivno osim u jednom detalju na utrci (za što sam sam kriv), ali o tome malo kasnije.

Podrška zajednice igra ključnu ulogu u mojim sportskim postignućima. Bez obzira na to koliko je trčanje individualan sport, osjećaj zajedništva i podrške meni je presudan. Za mene, trkačke zajednice pružaju motivaciju, savjete i podršku u teškim trenucima, bez obzira je li riječ o virtualnim grupama ili lokalnim trkačkim zajednicama/klubovima kao u mom slučaju (ART i MK Marjan).

Zajednice pomažu trkačima da ostanu motivirani i fokusirani na svoje ciljeve, a ja sam kroz moje trkačke zajednice naučio koliko je važno dijeliti uspjehe i izazove s drugima, te u tom procesu i steći mnogo novih i iskrenih prijatelja.

6. Oprema za trčanje i vježbanje (LINK)

Osnovna oprema

Osnovna oprema za trčanje uključuje sportsku tehniku, kvalitetne patike, udobnu odjeću i dodatke poput čarapa, kapa, znojnika, itd.

Patike su najvažniji dio opreme jer pružaju potrebnu podršku i zaštitu stopalima. Prilikom njihovog odabira važno je uzeti u obzir tip staze na kojoj trčite i vaš stil trčanja, te je poželjno da ih imate nekoliko za različite vrste trčanja/podloge jer je to dobra prevencija za ozljede. Nakon oko 600-700 pretrčanih km patike su najčešće “zrele” za arhiviranje jer u suprotnom riskirate ozljede (i to loše iskustvo sam nažalost iskusio).

Detaljnije o opremi za trčanje na duge staze na LINK-u.

Kvalitetna odjeća koja omogućuje slobodu kretanja i regulaciju temperature također je ključna za ugodno trčanje. Osnovna oprema omogućuje trkačima da se fokusiraju na svoje performanse bez distrakcija.

Moj izbor je sljedeća oprema:

  • tehnika: fēnix® 7X, HRM-Pro™ Plus, OpenFit 2
  • patike: HOKA Rocket X 2, HOKA Mach X 2, HOKA Skyward X, HOKA Mafate Speed 4
  • čarape: Compressport Pro Marathon Socks, R2 Oxygen
  • hlače: Seamless Boxer, Run Under Control Short, Tajice za trčanje Kiprun Run 100
  • majice: Racing SS Tshirt, Pro Racing Singlet
  • oprema za ruke i glavu: Sweatbands 3D-DOTS, ArmForce Ultralight, 5 Panel Light Cap, Visor Ultralight, Headbands

Dodatna oprema

Dodatna oprema za trčanje može uključivati torbice za vodu, slušalice, suplemente, itd. Ovi dodaci omogućuju trkačima da ostanu hidratizirani, prate svoje performanse i budu sigurniji tijekom trčanja.

Moje preporuke:

  • vodootporna oprema: Asics Tenisice GEL-CUMULUS 25 GTX, Šilterica za trčanje za žene i muškarce podesiva, Jakna za trčanje Kiprun Run 900, Hlače za trčanje muške Kiprun Run 900
  • oprema za piće: Ergoflask 500ml
  • suplementi: Maurten, Vitargo + Electrolyte, Soli + minerali tablete za žvakanje, Magnesium Citrate, L-karnitin, Omega-3, Izotonični napitak u prahu Hydrate&Perform, Proteinska pločica Recovery
  • ostalo: Free Belt Pro

Sportsko zdravlje – važnost pravilne opreme za prevenciju ozljeda

Pravilna oprema igra ključnu ulogu u prevenciji ozljeda. Kvalitetne tenisice pružaju potrebnu amortizaciju i podršku, smanjujući rizik od ozljeda stopala i zglobova. Pravilno odabrana odjeća omogućuje slobodu kretanja i sprječava iritacije kože.

Osim toga, dodatna oprema poput kompresijskih čarapa Full Legs može pomoći u oporavku i smanjenju umora mišića, isto kao i razne kreme protiv iritacije kože, MUAY krema.

(1. dio na LINK-u, nastavlja se…)

Vaši komentari

Patreon