Razgovarala: Ljilja Lukić
Master profesor biologije iz Mrkonjić Grada, zaposlena u OŠ „Petar Kočić“, Snježana je uspješna rekreativka.
Na pitanje koliko dugo trči, dala nam je vrlo precizan odgovor.
– Dvije godine i tri mjeseca. Sami počeci trčanja u kombinaciji sa hodanjem, prvih dana, vezani su za lokalni džudo klub “Atos”, gdje treniraju moja dva sina. Imali su 15-dnevne kondicione pripreme koje su uključivale trčanje oko grada (4 km) i vježbe snage sat vremena, pa sam im se pridružila.
Snježana se ranije nije bavila sportom, iako je imala želju da se oproba u tenisu i trčanju.
– Kada sam završavala srednju školu, dva mjeseca sam trčala od tri do pet kilometara skoro svaki dan. To je bio dio priprema za upis na Kriminalistički fakultet.
Osim trčanja, u Snježaninom trening planu su redovne i vježbe snage.
– Njih imam tri ili četiri puta sedmično. To je vrijeme dok sinovi treniraju džudo, a ja pored odradim vježbe.
Kao i svim trkačima, i njoj je trčanje donijelo u život novine.
– Puno poznanstva, prijatelja, adrenalina, endrofina, mirnog sna…
A trkačkim postignućima smatra svaku trku istrčanu u očekivanom vremenu.
– Još kad se popnem na postolje… Imala sam sreće da u ovoj godini, kao i u prošloj, na dosta trka budem na postolju. Ipak, moram reći da mi je ova godina donijela i medalje na Prvenstvu BiH i to drugo mjesto u maratonu i treće na atletskoj stazi na 10km, a tu su i postolja na Prvenstvu RS – prvo mjesto u planinskom trčanju i treće u krosu.
Snježanine omiljene distance su duge pruge.
– Za ovo kratko vrijeme trčanja imam tri maratona, deset polumaratona, kao i trka na 10 i 5 km, a tu su i trail trke, od 10 km do 26 km. Sve su posebne i pamte se, da li zbog same trke, staze, novih poznanstva, povreda, vremena… Kao recimo Winter Trail 2018. godine, moja tek četvrta trka i prva dužina preko 5km (10.5km) koja mi je donijela prvo postolje. Snijeg do koljena, staza širine jedne stope, sa drveća snijeg se ruši na glavu… A voljela bih trčati i na nekom od svjetskih maratona.
Broj treninga zavisi od obaveza i vremena.
– Treniram tri, četiri puta sedmično, nekad se desi i pet. Uvijek trčim sama, jer u Mrkonjić Gradu nema trkača niti kluba. Ponekad sretnem đake fudbalere ili košarkaše, al sad kad je zahladilo nema nikog. Naravno da je dosta lakše trčati u društvu, ali samo sam jednom uspjela odraditi trening sa klubom BLRC u Banjoj Luci.
Pandemija je ove godine mnogima poremetila trkačke planove.
– Na moje navike nije posebno uticala, osim što nije bilo održanih trka na koje sam planirala ići.
Za kraj smo Snježanu pitali i zašto bi nekom preporučila da počne sa trčanjem.
– Trčanje odmara, koliko god vam se to činilo nemogućim, poslije određenog vremena uočićete benefite. Najgore je početi, ali kasnije samo razmišljate kad će sljedeća trka da se napune “baterije”.