Pripremio: Đani Kosović
Ukoliko redovno trenirate, ispravno se hranite, a ipak osjećate da ne napredujete, možda jednostavno trebate više (kvalitetnijeg) sna.
San predstavlja temelj našeg mentalnog i fizičkog zdravlja i kao takav utiče na sve aspekte ljudskog djelovanja. Ukoliko svaku noć ne spavamo dovoljno dugo i kvalitetno, nećemo jednostavno moći funkcionisati na najvišoj razini. Međutim ponekad postići kvalitetan san nije tako jednostavno, mnogi faktori tokom dana utiču na san i njegovu kvalitetu.
Evo nekoliko savjeta koji mogu pomoći u postizanju kvalitetnijeg sna:
- Iziđite na svjetlost dana, najbolje šetnjom od 30 do 60 minuta (za nas trkače prevedeno – više trčanja u prirodi a manje na traci),
- Pokušajte ustajati svako jutro u isto vrijeme, a krenite na spavanje kada se osjećate pospano,
- Izbjegavajte unos kofeina 8 do 10 sati prije spavanja,
- Ograničite dnevni san na 90 minuta ili ne drijemajte nikako preko dana,
- Izbjegavajte alkohol, ili barem budite svjesni da vam on utiče na kvalitet sna u negativnom smislu.
Naravno, niko ne može imati perfektan san uvijek i to je ok. Povremena odstupanja od redovne rutine i kvalitetnog sna su normalna i dešavaju se svima te ne treba biti pretjerano opsjednut težnjom za idealnim snom svaki dan. Međutim, ukoliko loše prospavane noći i dnevno negativno ponašanje koje ugrožava kvalitetan san postanu redovni, tada će dugoročno ljudsko tijelo patiti, pa tako i kvaliteta trčanja.
(Izvor: runningmagazine.ca)