27. ZAGREBAČKI MARATON: Jevtić i Kiplagat do pobjede, Manđeralo i Jovičić najbolji iz BiH

Četrnaesti dan oktobra ove godine je bio određen za 27. izdanje tradicionalnog Zagrebačkog maratona i veliku trkačku feštu u samom centru hrvatske prijestolnice. Start trke obilježen je u 10 sati, a na startu se pojavilo preko 4000 trkača na tri trke (5 km, 21 km i 42 km).

2022

Tekst i foto: Nicolae Golea / Dražen Filipović

Ovogodišnje izdanje je oborilo rekord po broju prijava iz različitih zemalja, pa se tako na Trgu bana Jelačića pojavilo trkača iz čak 50 zemalja svijeta, dok je do sada rekord bio 39 zemalja.

Ova manifestacija sa tri trke je tradicionalno popularna i među bh. trkačima pa je i ove godine važio veliki interes i zabilježeno je na startu oko 80 trkača iz naše zemlje od preko 100 prijavljenih na polumaratonskoj distanci dok je njih preko 20 trčalo maraton od prijavljenih 40.

Trkačka groznica u Zagrebu je počela već u utorak kada je službeno započelo podizanje startnih paketa. Dan pred trku održan je tradicionalni „štrukla party“ kao svojevrsni „carbo loading“ i druženje sa predstavnicima iz atletskog svijeta Hrvatske kao i sa zagrebačkim gradonačelnikom Milanom Bandićem.

Sa startnim brojem bilo koje trke mogli ste se dan prije i na dan samog maratona voziti besplatno javnim gradskim prijevozom, a još jedna od novina 27. izdanja je i to da su dodijeljene nagrade po kategorijama u sve tri trke. Riječ je o 48 proglašenja: žene – Ž35,  Ž40,  Ž45,  Š50,  Ž55,  Ž60,  Ž65,  Ž70 i muškarci – M35, M40, M45, M50, M55, M60, M65, M70.

Rekorde maratonske trke u Zagrebu čija je trasa ravna i jako pogodna za dobre rezultate drže prošlogodišnji pobjednici: Wycliffe Kipkorir Biwot 2:09:55 i Stellah Jepngetich Barosio 2:30:15.

Ovogodišnji pobjednik je Kenijac Hosea Kiplagat Tuei sa vremenom u cilju 2:17:08. Na drugoj poziciji našao se Evans Kipngetich Tanui, također Kenija sa vremenom 2:21:34. I treće mjesto pripalo je Kenijskom predstavniku Stenleyu Kiprutu koji je istrčao u Zagrebu 2:21:54.

U ženskoj konkurenciji najbrža je takmičarka iz Srbije Olivera Jevtić sa 2:37:11, kojoj je ovo druga pobjeda u Zagrebu nakon što je slavila i 2014. Drugo mjesto pripalo je Kenijki Hellen Jepkosgei Kimutai 2:41:13. Treću poziciju zauzela je domaća predstavnica Matea Matošević sa vremenom 2:48:07.

Najbolji bh. predstavnik na maratonskoj distanci bio je Dalibor Jovičić koji je istrčao za 3:03:09 i zauzeo 3. mjesto u kategoriji M40. Naš kolega Ersan Bijedić bio je drugi najbolji iz Bosne i Hercegovine sa novim osobnim rekordom koji glasi 3:04:38. Treće najbolje vrijeme iz BiH imao je Krešimir Parlov3:08:18.

Od takmičarki iz naše zemlje nastupila je samo Dijana Konta Manđeralo kojoj je ovo bio prvi maraton uopće i uspjela je završiti za 3:27:58 čime je zauzela 10. mjesto ukupno i 2. mjesto u kategoriji Ž35. To je ujedno najbolje vrijeme maratonki iz BiH u 2018. godini. Poredak možete pogledati na ovom linku.

Na polumaratonskoj trci su također dominirali Kenijci sa osvojena prva dva mjesta. Hillary Kiptum Maiyo Kemaiyo  istrčao je 21 kilometar za 1:04:42 i time zauzeo prvo mjesto. Njegov sunarodnjak Mathew Kosgei trčao je 1:07:10 i bio drugi. Treća pozicija pripala je Mađaru Laszlo Gregoru sa vremenom 1:11:49.

U ženskoj konkurenciji su također prva dva mjesta pripala Kenijkama i to Christini Moraa Oigo 1:13:10 i Ruth Nundu Mbatha 1:13:16. Treće mjesto zauzela je hrvatska atletičarka rodom iz Novog Grada, Bojana Bjeljac sa vremenom 1:13:28.

Od bh. predstavnika na polumaratonu vrijedi istaknuti rezultat Nenada Tošovića 1:29:07 i Hanife Terzić 1:43:38 – oni su bili naši najbolji predstavnici na ovoj distanci. Također, Zoran Dedić je sa istrčanim vremenom 1:39:15 osvojio 3. mjesto u kategoriji M60.

Veliku fotogaleriju sa 27. Zagrebačkog maratona možete pronaći na našem facebook kanalu Moje trčanje.