Pripremila: Ljilja Lukić
Osjećaj nelagode u vratu i ramenima tokom ili poslije trčanja, znak je lošeg držanja tijela.
Svaki korak koji napravite tokom trčanja sa lošom posturom tijela, uzrokovaće napetost u vratu i ramenima koja će se pojačavati ponavljanjem koraka. Baš kao što imamo naviku da držimo loš položaj tijela sjedeći na poslu, to može postati problem i dok trčimo.
Pognuta glava i podignuta ramena
Najčešće greške koje dovode do nelagode u vratu i ramenima jesu nagnuta, glava ispružena prema van, pogrbljena ramena prema naprijed i uzdignuta prema ušima. Ako ste ikada pokušali da trčite malo više nego što vam je prijatno, vjerovatno se pojavila nelagoda u vratu i ramenima. Ponekad je trkači osjete u donjem dijelu leđa – ako trup i kukovi nisu u stanju da podrže neprekidno kretanje, vaša karlica se može okretati i završiti vršeći pritisak na donji dio leđa. Drugi primjećuju to u vratu i ramenima.
Nedostatak fleksibilnosti
Postoji nekoliko faktora koji mogu dovesti do ovakvog lošeg položaja, ali najvjerovatniji krivac je nedostatak fleksibilnosti u gornjem i srednjem dijelu kičme (koji se naziva torakalna kičma) i unutrašnjim rotatornim mišićima ramena. Čvrstoća u ovim oblastima će pojedinca povući do idealnog položaja za trčanje. Dobra vijest je da vam poboljšanje fleksibilnosti može pomoći da održavate pravilno držanje tijela tokom trčanja, i tako spriječi nastanak bolova u vratu i ramenima. Kako biste poboljšali fleksibilnost i oslobodili napetost u vratu i ramenima potrebno je da vježbate ovaj dio tijela bar tri puta sedmično nakon trčanja.
Izravnajte se
Kada krenete na trčanje, izvršite brzu provjeru držanja. Usredsredite se na to da ramena držite unazad i prema dole, dalje od ušiju, laktove stisnite prema rebrima i pustite da se ruke slobodno njišu dok se pesnice kreću prema naprijed. Zapamtite, vaše ruke treba da se koriste da uravnoteže korak, a ne da proizvode silu. Ako počnete da osjećate bilo šta u vratu ili ramenima, izvršite brzu provjeru tijela i izravnajte svoj položaj.
(Izvor: self.com)