KAKO POPRAVITI SAN: Detalji kojima pozitivno ili negativno utičemo na spavanje

Spavanje se često opisuje kao najbolji lijek i jedno od najvažnijih sredstava za oporavak.

140

Moje trčanje – trcanje.net

Ova ključna faza odmora zaslužuje više pažnje nego što joj obično pridajemo.

Sportisti amateri često posvećuju puno vremena i energije optimizaciji svog treninga kako bi postali brži. Kako se trening pojačava tokom njihove karijere, oporavak se često ne podiže u istoj mjeri. Zapravo je sasvim suprotno! Faza oporavka se žrtvuje kako bi se napravio prostor za trening. Ključ boljih performansi i optimalnog oporavka je kvalitetan san.

Važnost sna

Svaki trening remeti našu tjelesnu ravnotežu pa nam treba vremena da se ona ponovo uspostavi. Ponovno uspostavljanje ove ravnoteže ključno je za napredak i izbjegavanje povreda. Dobar san ovdje igra ključnu ulogu. Omogućuje tijelu oporavak od fizičkog i mentalnog napora, osvježavanje mišićnih vlakana i dopunu energije.

Uticaj na kvalitet sna

Pridržavanjem dnevne rutine imamo relativno značajan uticaj na to hoće li nam noć biti duga i dovoljno okrepljujuća. Sportski naučnici su identificirali pozitivne i negativne uticaje na san i procijenili ih koristeći skalu kako bi njihov značaj i uticaj bio lakši za razumijevanje. Na temelju ovog istraživanja, pozitivan uticaj na san čine: kontinuirana ustajanja i odlasci na spavanje u isto vrijeme, uslovi u sobi za spavanje (temperatura, pokrivač, krevet, jastuk, izostanak svjetlosti i buke…), fizička aktivnost, kvalitetna ishrana, tehnike opuštanja, suplementacija (magnezij, theanine..), topli tuš, čitanje, seks.

S druge strane negativan uticaj na san čine kasno gledanje u različite monitore (TV, kompjutere, mobitele…), kasno izlaganje jakom svjetlu, kasni intenzivni treninzi, kasne večere (pogotovo teški/obilni obroci), kasni unos kofeina, bol, stres, anksioznost, alkohol, putovanje, nedosljednost u vremenu odlaska na spavanje i buđenja.

Zaključak

San, koji je jedan od najvažnijih načina oporavka, ne treba podcjenjivati. Zapravo, u mogućnosti smo kontrolirati mnoge aspekte i trebali bismo pokušati učiniti sve što možemo kako bismo osigurali da noć i dan koji slijedi budu uspješni i regenerativni. To počinje sa dosljednom rutinom buđenja i odlaska na spavanje, osiguravanjem dovoljnog unosa tekućine i zdrave prehrane do osiguravanja optimalnih uslova za spavanje uz praktičnu spavaću odjeću i posteljinu.

(Izvor: datasport.com)

Vaši komentari

Banner
Podijeli objavu
Prethodni članakFRANKFURT MARATHON: Super posloženi događaj, GPS smetnje i “najbrža” staza
Moje trčanje - trcanje.net je prvi bh. specijalizirani web portal o trčanju. Cilj nam je popularizacija i promoviranje trčanja, prije svega u Bosni i Hercegovini. Osobit naglasak stavljamo na promociju prirodnih ljepota i kulturno-povijesne baštine naše zemlje.