KONSTANTNOST U TRČANJU: Svaki izlazak na trening je jedan mali uspjeh

Trkač je vjerovatno najsretniji kada mu trčanje postane rutina.

352
Foto: pexels.com

Piše: Đani Kosović

Međutim, ključ za ovo je konstantnost i vjerovatno najveći dugoročni izazov pred kojim se trkač nalazi.

Ukoliko ste tek počeli sa trčanjem ili se eventualno vraćate trkačkim navikama nakon duže pauze, vjerovatno najvažnija stvar i izazov s kojim se suočavate je vraćanje u rutinu. Redovni treninzi, odnosno konstantnost su ključ uspjeha bez obzira koji vas konkretan motiv pokreće na trčanje, ostati fit, istrčati svoju prvu utrku, popraviti lični rekord i sl.

Naravno biti konstantan u trčanju, kao i u svemu u životu, je lakše reći nego učiniti. Poslovne i privatne obaveze, neodgovarajući vremenski uslovi i brojni drugi faktori vrlo lako mogu uticati na manjak motivacije što se u praksi pretvori u propušten trening.

Zato je izuzetno važno biti svjestan činjenice da je svaki izlazak na trening jedan mali uspjeh, pogotovo kada vam je to trenutno možda i zadnja stvar na pameti. Ovakve situacije treba posebno cijeniti i vrednovati jer jačaju volju i sposobnost trkača da bude redovan, konstantan u treninzima. Nekoliko dana redovnog treniranja se pretvori u sedmicu, sedmica za sedmicom i trkač ima solidnu osnovu i niz redovnosti koja ga onda dodatno motiviše. Time se stvara navika, konstantnost i trčanje postaje rutina.

Naravno da postoji i da je osnova svakom trkaču neki globalni motiv, razlog i potreba da se bavi trčanjem. Pored toga, postoje i brojni manji i kreativniji načini i metode da motivaciju zadržimo i prođemo kroz izazove stvaranja i održavanja kontinuiteta.

1. Svaki kilometar se računa

Ukoliko imate planirani trening od više kilometara ili duži vremenski period, a iz nekog razloga imate problema sa motivacijom i to vam se čini previše, jednostavno donesite drukčiju odluku u tom trenutku. Recite sebi da idete samo protegnuti noge, odraditi kilometar – dva, kako biste se motivisali za izlazak. Jednom kad ste izašli i krenuli s trkom riješili ste se većine izazova i ostaje vam samo da uskladite mogućnosti, potrebe i želje za treningom. Vrlo često taj kilometar će se produžiti, dodatna motivacija će se sigurno javiti, a trening će se odraditi, iako to na početku nije tako izgledalo. Čak i da ostanete pri tom jednom kilometru koji ste danas istrčali, puno je vrijednije nego da ste ostali kod kuće. Što bi rekli, bolje išta nego ništa.

Foto: pexels.com

2. Tematizirajte treninge

Ukoliko vam trčanje djeluje monotono postoji jednostavan ali vrlo efikasan „trik“ da unesete dodatnu motivaciju. Jednostavno svaki trk u sedmici neka bude tematski na određeni način. Npr. možete utorak proglasiti trail treningom, znači idete u brdo i neistražene rute, četvrtak može biti društveni trk nakon kojeg je planirano piće i druženje sa kolegama trkačima i sl. Dodavanje ovih tematskih vrijednosti na svaki trening trkaču daje dodatni motiv te djeluje u pravcu ulaska u rutinu i konstantnost.

3. Nagradite se

Odlična motivacijska alatka je naravno nagrađivanje samog sebe. Obećajte sebi nešto ekstra svaki put kada ostvarite neko novo postignuće, bilo da se radi o ukupnoj sedmičnoj kilometraži, istrčanoj dionici u rekordnom vremenu ili broju dana koje ste uzastopno proveli trenirajući. Naravno, vodite računa da ne pretjerujete te da sistem nagrađivanja ne bude sam sebi svrha. On je tu u funkciji dodatne motivacije i stvaranja trkačkih navika. Jedna simpatična ideja je da sve potencijalne nagrade (specijalna večera, novi komad trkačke opreme, i sl) zapišete na papiriće na početku sedmice te da ih odabirete metodom slučajnog uzorka – to je i zabavno i interesantno.

4. Unesite promjene

Ponekad manja promjena unutar redovne trkačke rutine može proizvesti značajne razlike i doprinijeti dodatnoj motivaciji trkača. Primjer ne mora biti strogo trkački orjentisan u vidu nekog novog intervalnog treninga, mogu to biti jednostavne opšte stvari. Kao primjer, možete, oni koji to praktikuju, pripremiti novu play listu pjesama koje slušate tokom trčanja. Trik je u tome da ovu listu ne aktivirate odmah, već onaj dan kada baš i niste raspoloženi za trening. Nema boljeg načina da provjerite kako vam leži i koliko će vam se svidjeti. U slučaju recimo trčanja u zatvorenom, na traci, dobra ideja je da pripremite neku novu seriju ili dokumentarac koji želite da pogledate.

Foto: pexels.com

5. Bavite se i drugim vidovima tjelovježbe

Samo trčanje, kao osnova svakog trkača je zasigurno najvažniji aspekt, gledano sa sportskog stajališta. Međutim, pored toga što je potrebno i svrsishodno, bavljenje i drugim vidovima tjelovježbe pozitivno utiče i na povećanje motivacije i odlučnosti samog trčanja. Razlog tome je što trkač, vježbajući i baveći se i drugim aktivnostima, kao što je recimo vježba snage, upotpunjuje svoju trkačku sliku, dobija dodatnu izdržljivost i mogućnost za jače treninge trčanja. Samim tim, osjeća se i bolje i spremnije, a to povlači za sobom naravno onda i veću želju, motivaciju za samo trčanje, stvarajući tako prijeko potrebnu konstantnost.

6. Hodanje umjesto trčanja

Da, ovo ima i te kako smisla. U konačnici, radi se o stvaranju navika, navika prije svega kretanja. Bez obzira što hodanje nije ni blizu brzinama i opterećenju koje imate dok trčite, ono pomaže upravo u osnovi motivacije, a to je kretanje. Ukoliko se ne osjećate sposobnim ili nemate volje za trčanjem taj dan, izađite i prohodajte. Ova aktivnost niskog intenziteta će zadržati naviku izlaska na otvoreno, dodatno olakšavajući trkaču sljedeći trening. Najbolji način da ne uđete u period bez trčanja je da izađete i propješačite taj problematični dan te tako ne izgubite iz fokusa ono što vas u biti najviše raduje, a to je trčanje. Pored toga, što zadržavate naviku izlaska na otvoreno i kretanja, samo hodanje i šetnja su odlične alatke za oporavak tijela i uma, posebno nakon jačeg treninga.

Zaključak

Bez obzira kako ćete se motivisati i koje od ovih prijedloga ćete primijeniti, zapamtite da je svaki korak, bez obzira koliko mali izgedao, u stvari jako bitan. Vjerujte u sebe, nemojte se predavati i gradite rutinu trčanja svakim danom, šetnjom, nagradama, varijacijama i sl.

(Izvor: runnersworld.com)

Vaši komentari

Banner
Podijeli objavu
Prethodni članakDRAGAN PINJUH: Moj put do prvog istrčanog maratona
Moje trčanje - trcanje.net je prvi bh. specijalizirani web portal o trčanju. Cilj nam je popularizacija i promoviranje trčanja, prije svega u Bosni i Hercegovini. Osobit naglasak stavljamo na promociju prirodnih ljepota i kulturno-povijesne baštine naše zemlje.