Često pogađa početnike koji ne grade svoju kilometražu dovoljno postupno ili iskusne trkače koji naglo mijenjaju režim vježbanja, iznenada dodajući previše kilometraže, na primjer, ili prebacujući se s trčanja na ravnoj površini u brda.
Uzroci
Postoji niz čimbenika koji uvjetuju nastanak, kao što su pretjerana pronacija (česti uzrok), neadekvatno istezanje, istrošene cipele ili preveliki stres na jednoj nozi ili jednom boku od trčanja po popločanim površinama ili trčanja uvijek u istom smjeru na stazi. Obično je zahvaćena jedna noga i ona je gotovo uvijek dominantna. Ako koristiš desnu ruku, obično dominantno koristiš i desnu nogu, a to je onda upravo noga koja će boljeti. Postoji niz teorija o patofiziološkom mehanizmu, a najrelevantnija klasifikacija jeste Fredericsonova bazirana na promjenama vidljivim na magnetnoj rezonanci.
Radiološki nalaz
Ultrazvučni nalaz pokazuje diskretan izljev oko pokosnice tibijalne kosti i diskretnu periostalnu reakciju, a magnetna rezonanca pokazuje znakove koji su ovisno o stupnju razvrstani u Fredericsonovoj klasifikaciji.
Oporavak i prevencija
Lediranje nakon treninga, 10 minuta. Lagano i postupno istezanje listova i Ahilove tetive. Naizmjenično hodanje na petama 30 sekundi s normalnim hodanjem 30 sekundi. Ponoviti 4 puta. Ova vježba dobra je kako za oporavak, tako i za prevenciju. Pokušajte prakticirati 3 puta dnevno u oporavku. Ako nastavljate s trčanjem onda stegnite potkoljenice – bandaža ili elastični zavoj. Počnite ispod gležnja i završite s bandažom ispod koljena, sve dok bol ne nestane, a obično za to treba 3 do 6 tjedana.